Синдромът на късо черво при деца вече не е присъда
Заболяването обаче все още не е вписано в списъка на редките заболявания, чието лечение се заплаща от здравната каса


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Синдромът на късото черво е рядко заболяване, което се характеризира с влошена резорбция на хранителни вещества. За разлика от повечето редки заболявания обаче, то не е вписано в списъка на редките заболявания в България и не е включено и сред заболяванията, лечението на които се заплаща от НЗОК. Пациентите – деца и възрастни, се прехвърлят между гастроентеролози, диетолози, реаниматори и хирурзи, защото няма ясен алгоритъм за тяхното лечение. Друг проблем, пред който се изправят пациентите е, че в голяма част от случаите те не могат да се хранят през устата и за оцеляването им е нужно парентерално хранене. НЗОК обаче не покрива стойността на разтворите за него. В Европа е налична лекарствена терапия за това заболяване, която може да помогне на пациентите да започнат да се хранят нормално, но тя не се заплаща от НЗОК, поради липсата на заболяването в списъка на касата. Част от страдащите от това заболяване са деца в кърмаческа възраст, които биха имали шанс за нормален растеж и пълноценен живот, ако им се осигури достъп до пълноценна терапия.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.