Частните лаборатории започват бързи тестове за коронавирус следващата седмица
В София засега се извършва PCR тестване само в частната лаборатория "Рамус" - Дружба, но заради наплива има изчакване


Първа българска частна лаборатория предложи т.нар. PCR тестове за коронавируса, а други очакват да получат бързи тестове в началото на следващата седмица. От февруари държавата е успяла да подложи на изследване едва около 1600 души, най-вече пряко свързани с откритите заболели или с ярки симптоми. По-масовото тестване, естествено при пълни предпазни мерки, би могло да даде по-пълна картина на заразяването. Освен това частният вариант за платежоспособните потребители ще разтовари публичната здравна система. Въпросът за тестовете е дали вносът им е възможен скоро.
От друга страна, е важно в момента, в който има възможност за по-масово тестване, на него масово да бъде подложен първо медицинският персонал, за да може да се предотврати по-нататъшното предаване на инфекцията. Това, разбира се, трябва да стане по решение на кризисния щаб за борба с разпространението на коронавирусната инфекция.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
9 коментара
Пуснете статията да може да се прочете от всички. Не само от абонати.
Доколко точни са тези тестове за откриване на точно този вирус? Каква е вероятността да обърка вируса с друг коронавирус?
При тях няма нищо случайно
Тези от РАМУС са лидери на Балканите ,Та какво остава за BG!
Присъединявам се към призива на Ivan Minev Капитал да освободи за четене статиите за К-вируса.
zno-shte-narastvat-sluchaite-sedmitsa-dve-shte-nad hvarlim-100.html
Тази информация може да спаси нечий живот. Или да го погуби, ако няма откъде да ви плати 20 лв.
Като жест в тази посока поемам ангажимента да търся и изтъквам само положителното в усилията на редакцията и на правителството за справяне с кризата. И да не пиша нищо друго.
По темата:
Има два подхода към тестването - ю.корейски и френски.
При ю.корейския се тества масово всеки повече или по-малко рисков. Май бяха направили 250 хил. теста. Положителното е, че има пределна яснота за разпространението, отрицателното е че е прекалено скъп и не ни е по джоба;
Френският е много логичен - тества се всеки със симптоми, потърсил помощ. Вече не практикуват профилактично тестване, защото отчетеният като здрав след час може да е заразен.
В БГ има два вида тестове: недостатъчно прецизен, който е бърз - 10 мин - и евтин - 10 лв, и прецизен - половин ден и 100 лв. Много логично е с първия да се прави скининг на пристигащите по летища, ГКПП, гари и пр. и само положителните проби да се повтарят с прецизния. Същото важи и за
Термокамерите са абсолютно безсмислени.
Моля всички, които могат да си останат вкъщи наистина да го направят. Ако не опитаме да променим навиците си за месец-два, може да ни се наложи да ги променим завинаги. Пу! Пу!
А Капитал моля да издирят епидемиолога д-р Петър Марков и да му дадат трибуна. Определено има какво да каже и знае как да го направи.
А дотогава (Фрог нюз преразказва интервюто му в 120 минути по бТв):
https://frognews.bg/novini/petar-markov-lavinoobra
До коментар [#4] от "D-r D":
AAAJ&hl=en&oi=ao) вкл. като съ-автор на проф. Оливър Пайбъс, който е едно от светилата в областта на микробната епидемиология, а от 2 години работи за ECDC - Европейският Център за Контрол върху Заразните Болести. По-добре квалифициран българин по тази тема едва ли ще намерим.
Подкрепям искането да се дава по-голяма трибуна на д-р Петър Марков.
От всички писали и говорили по тази тема той е най-компетентен. Правил е докторантура именно върху вирусната епидемиология в Оксфорд, има маса публикации в реномирани западни журнали на тази тема (https://scholar.google.com/citations?user=4T0SSv4A
Тукашните "светила" дето цял месец ни убеждаваха как корона вирусът бил безобиден в сравнение с грипа са просто некомпетентни да се произнасят.
До коментар [#4] от "D-r D":
"При ю.корейския се тества масово всеки повече или по-малко рисков. Май бяха направили 250 хил. теста. Положителното е, че има пределна яснота за разпространението, отрицателното е че е прекалено скъп и не ни е по джоба;"
Защо да не ни е по-джоба? Масово скринване на 10% от българската популация с по-евтиния тест ще ни струва, числом и словом
7 милиона лева
Това е 5 пъти по-малко от парите дето Боко даде за стадион на Ботев-Пловдив.
А тези 7 милиона ще ни стигнат за следващите 6 месеца - щото едва ли ще можем да скринваме повече от 100 хил души месечно.
Продължение от #6:
Най-важно от скринването е самата организация на процеса. Това, което в Ю. Корея направиха е, че отделиха скринването от клиничната дейност - над 80% от пробите се взимат извън болниците.
Това е много важно защото ако се организира неправилно скринването може:
(1) да претовари болниците
(2) да внесе допълнителен риск от заразяване
В Ю.Корея повечето проби се взимат от пунктове разположени на открито в различни места в градовете - обикновено на паркинги. Хората отиват с колите си и дори без да паркират просто спират - взимат им натривка и си тръгват. Целия процес отнема макс. 5 минути. Т.е. могат за много кратко време да се вземат много проби.
Другото е, че няма нужда от дезинфекция. В клиниките и лабораториите след всеки пациент трябва да се дезинфекцира. Което губи 10-тина минути.
И понеже вси
прод. от #7:
И понеже всичко става на открито риск от заразяване на други лица (или на самите тестващи се) на практика няма.
Още една седмица мина, а обещаните достъпни бързи тестове все още ги няма.
nched-covid-19-tests
Според този сайт, поне 20 различни производители са получили CE Mark за тестовете си.
https://www.360dx.com/coronavirus-test-tracker-lau
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.