Те са трима мъже и една жена. Докато говорим, не спират да се усмихват. Разказват с лекота за трудната и за мнозина невъзможна работа, която е професионалният им път. Те са екипът за спешна инженерна помощ на "Главболгарстрой", който има цел - да построи болница за децата на България.
Днес повече от всякога се страхуваме и си пожелаваме да не стигаме до болница. Пандемията ни прави особено чувствителни. Но и преди причините да прекрачваме прага на лечебно заведение много рядко са били позитивни. Има и изключения, разбира се, като моментите, в които на света се появява нов живот с помощта на посветени и прецизни специалисти. Първата глътка въздух на новороденото, превръщането ни в родители - безценни моменти на съзидание с помощта на специалистите и под болничния покрив. В очакване на сбъдването на своя най-амбициозен проект се срещаме с Мая Пенчева, инж. Николай Дончев, арх. Иво Мечканов и инж. Петър Стойчев.
За тях създаването на нови болнични сгради е кауза с отговорност и вещина. За тях изграждането на лечебни заведения е професионален път, по който уверено вървят години наред, а емоцията, с която говорят за вече завършените проекти, напомня на тази на родител, които разказва за успехите на детето си. С трудна за прикриване гордост и много обич.
След въвеждането й в експлоатация новата сграда на водещата кардиохирургична болница ще бъде с капацитет над 100 легла и ще отговаря на последните стандарти за най-съвременно и авангардно лечение на сърдечни заболявания. Това е и първата болнична сграда с хеликоптерна площадка на покрива, която ще позволи директното транспортиране на пациентите от авиолинейката до операционната зала, без да се губи нито миг. Идеята е тя да обслужва и намиращите се в съседство болнични заведения, а голямото предизвикателство при изграждането й е проектът да се планира и изпълни така, че да позволява безопасен заход на спешните хеликоптери. Нещо изключително трудно за постигане в централната градска част на столицата, при това в сърцето на гъсто населеното каре на Медицинска академия.
Сгради, които лекуват
"Проектирането и изграждането на болница е много повече от изкусно планиране и боравене със строителни материали и изливане на бетон. Всяка такава сграда се доближава повече до прецизен механизъм, отколкото до жилищна кооперация. Има специфични изисквания за всяко помещение. За вътрешния микроклимат, налягане, антисептични инсталации, вентилация, климатизация. Важни детайли, които остават незабелязани от посетителите, но всеки от тях с огромна важност. Самата сграда трябва да е конструирана така, че да лекува", обяснява разликата с конвенционалното строителство инж. Николай Дончев.
А това е опит, който с основание дава самочувствие за експертиза в строителството на болници без аналог в най-новата ни история. Този уникален опит им дава самочувствието да обърнат поглед и към най-голямото предизвикателство досега - изграждането на новата Национална многопрофилна детска болница, в която лекарите от всички педиатрични специалности да могат да изпълняват мисията си за диагностика и лечение на заболяванията при децата спокойно и уверено.
Болница за нашите деца и внуци
"За нас това е проект, в който ще вложим цялото си старание, талант и експертиза, натрупани през годините. И имам поне три причини да искам този проект да се реализира по възможно най-добрия начин. И тези три причини са моите три деца. Какъв е постът ми? Къде работя? Няма никакво значение. Страховете и притесненията ми, докато децата ми растат, са напълно достатъчни, за да зная защо точно сега трябва да построим първата национална педиатрична болница, а това "сега" се отлага прекалено дълго. Този проект е възможен и ще се случи с подкрепата на всички институции в държавата и цялото общество", категорична е Мая Пенчева, изпълнителен директор на "Главболгарстрой" АД.
Излиза с емоция от корпоративния тон, за да сподели, че през изминалите месеци тя и екипът, работещ по проекта, са преминали през редица изпитания, за които дори не са предполагали, когато са взели решение да участват в търга. Но са напълно решени да докажат, че са експерти в една област, но са граждани, които ги е грижа за бъдещето на детското здравеопазване. "Преодоляхме сериозната конкуренция от други строителни компании, преминахме няколко кръга на обжалване на процедурата, на всички възможни инстанции, обществени обсъждания, срещи с граждански инициативи. И всичко имаше смисъл - научихме много уроци, за които сме благодарни. По пътя не останахме незасегнати от всички събития в държавата, в това число и преструктуриране при възложителя", разказва Пенчева.Работим в тясно и постоянно сътрудничество с водещите специалисти в педиатрията и различните й подспециалности. Отделяме огромно внимание за съвременен подход при спешното и интензивно лечение на деца. Благодарна съм, че светила, пред чийто професионализъм се прекланям, като проф. Младенов, проф. Константинов, доц. Шивачев и много други отделят от времето си, за да ни консултират и да изградим заедно болница, която да отговори на най-съвременните тенденции за всяка медицинска специалност - технологични изисквания, медицински стандарти, необходимост от еднодневна хирургия или удължен болничен престой", продължава разказа си Пенчева.
Да, няма страшно
"Хората отиват в болницата в момент на лична криза и затова основната задача на архитекта е да създаде среда, която максимално да тушира стреса. При проектирането на детска болница в сравнение с такава "за големи" проблемът е, че когато едно дете боледува, с него боледува и цялото му семейство. При децата стресът от всяка медицинска процедура е изключително висок, а този стрес рефлектира и върху родителите", разказва арх. Иво Мечанов, на когото е поверена задачата да координира работата на проектантските екипи.
По думите му компанията е стартирала изпълнението, като е увеличила и разширила екипа си с български и международни експерти. В него участват проектанти, архитекти, дизайнери и медицински технолози. Вече работят с колеги от Дания и Испания, които са лидери в изграждането на болнични заведения. През последните 4 месеца вече са проведени сериозните и задълбочени проучвания по отношение на различни възможности за капацитета и функционалността на сградата.Мислим за този проект не само когато сме на работа. В свободното си време, докато сме с приятели или с децата ни. И това е нормално, защото е за всички и във всеки момент си даваме сметка колко закъснял и колко неотложно важен е този проект - за здравето на децата ни, казват четиримата от екипа за спешна инженерна помощ.
* Бетон, произведен от фракции на минерала барит, който има твърдост 3 по скалата на Моос. Използва се за радиационна защита от рентгеново, гама-, неутронно и електронно лъчение.
Построен нов триетажен остъклен корпус с модерен бункер за лъчетерапия, отговарящ на изискванията за инсталиране на последно поколение линейни ускорители, с РЗП 4416 кв.м. Реновиране на 14 помещения в

Клиниката по лъчетерапия с разгъната застроена площ 386 кв.м. Изграждане на фотоволтаична система за икономия на разходите за енергия. Създаване на маршрут, който е максимално пригоден за ползване от хора с увреждания.

УМБАЛ "Св. Екатерина" - 2019-2020 г.
Проектиране и изграждане на нов хирургичен блокИзграждане на съвременен комплекс за увеличаване на капацитета и отговаряне на последните стандарти за кардиохирургична дейност. Разширяване на болницата с нов хирургичен комплекс с РЗП на обекта 12 820.8 кв.м, озеленена площ - 447.8 кв.м, а цялостният застроен обем е 36 738.3 кв.м.
МБАЛ "УниХоспитал" - 2015-2016 г.
Изграждане на болница с онкологичен комплекс от нов типГБС е главен изпълнител на архитектурно-строителните дейности за изграждането на новия корпус на МБАЛ "УниХоспитал", в която са разположени високоспециализираните апарати за отделенията по лъчетерапия и нуклеарна медицина. В същия период е извършено и реновирането на съществуващата сграда на общинското лечебно заведение. Изграденият болничен комплекс с обща РЗП 20 286 кв.м има 360 легла, 23 клиники и отделения, включително отделение по педиатрия, спешно отделение, операционен и реанимационен блок.
МБАЛ "Токуда" - 2003 - 2006 г.
Построяване на първата японска болница в БългарияИзвършване на архитектурно-строителните и инсталационните работи на първата японска инвестиция в българското здравеопазване с РЗП 52 000 кв.м, 11 етажа, от които един подземен, и с капацитет 1000 легла. Специализирани инженерингови дейности за изграждането на бункери за лъчеление, зони за високоспециализирана образна диагностика, 3 операционни блока с 22 зали, 36 клиники и отделения, включително отделение по педиатрия, спешно отделение, реанимация и NICU. Сграда на годината за 2006 г.
Международни проекти:
Болничен комплекс в Казълорда, Казахстан, с обща площ 89 281 м2
Спешна болница, Атирау, КазахстанВърху текста работи Деяна Борянова
Те са трима мъже и една жена. Докато говорим, не спират да се усмихват. Разказват с лекота за трудната и за мнозина невъзможна работа, която е професионалният им път. Те са екипът за спешна инженерна помощ на "Главболгарстрой", който има цел - да построи болница за децата на България.
Днес повече от всякога се страхуваме и си пожелаваме да не стигаме до болница. Пандемията ни прави особено чувствителни. Но и преди причините да прекрачваме прага на лечебно заведение много рядко са били позитивни. Има и изключения, разбира се, като моментите, в които на света се появява нов живот с помощта на посветени и прецизни специалисти. Първата глътка въздух на новороденото, превръщането ни в родители - безценни моменти на съзидание с помощта на специалистите и под болничния покрив. В очакване на сбъдването на своя най-амбициозен проект се срещаме с Мая Пенчева, инж. Николай Дончев, арх. Иво Мечканов и инж. Петър Стойчев.