(Не)правилното управление на COVID кризата
Пандемията показа и активира пробойните в здравната система
За управлението на един процес или система се съди по крайния резултат. А крайните резултати, които здравната система произведе през последната година под диктовката на държавата, са притеснителни. Много медици загубиха живота си. Много заразени от COVID-19 загубиха живота си, а България устойчиво е на второ място в света по смъртност, свързана или не с коронавируса. Мерките за овладяване на вълните бяха стихийни, лишени от медицинска логика и резултатът е, че обществото няма доверие нито в правилността на спазването им, нито във вируса, нито, че ваксините са изходът от кризата. В резултат в публичното пространство съвсем открито и безнаказано се рекламираха панацеи за излекуване и профилактика от вируса под формата на неразрешени за употреба медикаменти по лекарско предписание. През последната година продължиха да липсват множество лекарства, а две от компаниите от топ 10 (с най-много продавани лекарства в България) обявиха, че напускат страната и региона.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
3 коментара
Съществува официален (доста обемен) държавен документ за реакция при кризи. В него е разписано всичко: от отговорностите, до механизмите и сроковете.
Баце го неглижира. И по обикнатия тертип за разводняване на отговорността си назначи НОЩ. Който няма никакви отговорности, не остави никакви документи и не свърши нищо, ако не броим цяла година ежесутрешния мартиролог.
Докато баце се правеше, че се бореи с ковид, всъщност ковидът ни бореше. И не ни пребори не заради баце, а защото генът ни е достатъчно устойчив.
Дуракоустойчив.
Коя държава се справи успешно с пандемията? Какво значи успешно справяне - по-хлабави мерки и повече заразени или строги мерки и съсипана икономика и психика, провалена учебна година и психясали хора, затворени вкъщи? Кой може да каже каква е успешната стратегия?! И с мерки, и без мерки вълните си минават през всички държави и затихват независимо от мерките. Повече от година повсеместни локдауни медицинска мярка ли са? Кога е имало такова нещо преди в човешката история?!
И още нещо да добавя към статията - системата с клинични пътеки е толкова порочна, щото болниците вкарваха клинично здрави пациенти в болница, за да ги "лекуват" от ковид. И го правеха, за да вземат пари, а пари, за съжаление, наистина им трябват.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.