Безопасността на пациента не е проблем само на пациента
Контролът в здравеопазването е съсредоточен основно върху провеждане на формална проверка на медицинската документация, без да се анализират нежеланите събития
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Визитка
Адвокат Мария Шаркова е основател и управляващ съдружник в специализираното адвокатско дружество по медицинско право "Шаркова и партньори". Има специализации в САЩ, Англия, Франция, Холандия. Автор на книгата "Медицинският деликт".През 2013 г. в една болница в гр. София умира млад пациент. Три години по-късно съпругата му завежда дело срещу лечебното заведение, което приключва след четири години в нейна полза. Съдът присъжда обезщетение за неимуществени вреди в размер на 150 000 лева, както и лихва за целия период от смъртта до приключване на делото, която възлиза на 110 000 лева. Към тази сума се добавят разходите на страните за водене на делото, които се плащат от изгубилата страна (общо 35 000 лева). С постановяване на съдебното решение страната има право веднага да се снабди с изпълнителен лист за огромната за всяка болница сума от близо 300 000 лева, а съдебният изпълнител ще може да запорира сметките на болницата.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
1 коментар
Всичко щеше да изглежда О.К., ако уважаемата адв. Шаркова (която е сред броящите се на пръстите на едната ръка - дали има и толкова - експерти по медицинско право в БГ) беше любезна да поясни:
1. Какъв е шансът на увредени пациенти да постигнат справедливост?
2. Колко струва опитът за постигане на справедливост?
3. Семействата на онези двама българи, които м.г. умряха на стълбите на болницата, която отказваше да ги приеме, получиха ли справедливост?
4. Колко увредени/необслужени здравно българи могат да си позволят съдебни разходи от порядъка на цитирания в статията?
5. Екзотика ли е медицинското право в БГ?
Благодаря предварително за липсата на отговор.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.