С нова процедура строежът на национална детска болница ще се забави близо 10 години
Консорциумът "Детско здраве" представи нови два варианта на проекта и обяви готовност да продължи работа по всеки от тях
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Въпросът продължава ли строежът на националната детска болница в София по действащия договор, чийто срок е 42 месеца, считано от април миналата година, или ще се върви към нова процедура, остава открит. Решението в момента зависи от две министерства - на здравеопазването и на регионалното развитие и строителството. А от това решение пък зависи дали ще има болница в скоро време, или строежът ще се забави с десет години.
Това стана ясно във вторник от пресконференцията, на която консорциумът "Детско здраве" представи нови два варианта на детска болница. Изпълнители на проектните и строителните работи в консорциума са компании от групата на "Главболгарстрой", а представените днес варианти са поредните, които компанията показва в рамките на малко повече от половин година.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
3 коментара
Трябва много ясно да се каже, че реинкарнирането на проекта за детска болница през април м.г. от далавераджийския тандем Ананиев-Борисов бе поредното "куче-касичка".
"Дострояването" на конструкцията, излята и изоставена преди 50 г , проектирана за болница, отговаряща на модела на тогавашното соцздравеопазване отпреди 60-70 г. е просто кеширане на част от 78 000 000 лв в шкафчето на баце чрез придворния строител.
Безумие е от този изоставен преди половин век скелет да се направи каквото и да било. Едно, защото като конструкция е компрометиран от въздействието на времето и климата, и второ - защото не отговаря на елементарни съвременни изисквания за болница. Има една-единствена асансьорна шахта, например. Няма предвидени газово стопанство, депо за опасни биоотпадъци и пр.
Безумие е да се говори и за събаряне на конструкцията. Как ще стане? Чрез взривяване или чрез месеци тряскане на пневматични чукове, когато на 10-20 м са прозорците на Майчин дом и клиниките на Александровска!!
И е позор за Капитал да цитира като меродавно единствено мнението на заинтересованата страна ГБС, която е прочута като придворен строител. Стената-хотел на Алепу също бе тяхна далавера. Също по времето на Борисов.
Детска болница е пищящо необходима.
Но не там. Не и от ГБС.
Дано поне баце не е наредил да им преведат парите авансово...
От след шаманите шатрите (в случая сградите) на лекуват. Педиатрите са най-застаряващото медицинско съсловие. Детските специалисти - хирурзи, терапевти, онко-хематолози, ендокринолози, психиатри и каквото се сетите се броят на пръсти.
Няма кой да работи в тая болница след толкова години.
Дилетанти, сър!
Има австрийска фирма, която проектира и строи болници по цял свят. Няма нужда нашите тарикати да измислят нещо непостижимо за тях
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.