
Д-р Красимира Чемишанска: Сърдечно-съдовите заболявания са встрани от фокуса на здравната система
Изпълнителният директор на "Amgen България" ще бъде основен лектор на здравната конференция на "Капитал"
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
Съдържание от Осма конференция "Иновации и добри практики в здравния сектор"
Според последните данни на Евростат и Европейското кардиологично дружество България е лидер по сърдечно-съдова смъртност, на какво се дължи това според вас?
Сърдечно-съдовите заболявания продължават да бъдат водеща причина за смърт не само в България, но по света и са едно от най-сериозните здравни предизвикателства, с които се сблъскваме днес. Всяка година те отнемат приблизително 18.6 млн. човешки живота, което се равнява на около 33% процента от смъртните случаи в световен мащаб.
Разбира се, ако се вгледаме по-внимателно в конкретните статистики за страната ни, няма как да не забележим стряскащата тенденция, свързана с подхода към лечението на този тип заболявания и средната преживяемост на населението, която за съжаление ни нарежда на едно от последните места сред държавите от Европейския съюз. Всичко това в комбинация с недостатъчната осведоменост, грижа и отговорност за собственото здраве на българския пациент говори за системни проблеми в здравеопазването, които изискват съответно комплексен подход за тяхното разрешаване.За съжаление в условията на пандемичната обстановка през последните почти 2 години хроничните заболявания, между които и сърдечно-съдовите, все повече остават встрани от приоритетите на здравните системи и се очаква това да доведе до тежки краткосрочни и по-дългосрочни последствия.
Кои са водещите причини за смърт и заболяемост в страната?
По последни данни на СЗО от 2019 г. топ 3 водещите причини за смърт в страната са от сърдечно-съдови заболявания: исхемична болест на сърцето, миокарден инфаркт, хипертонична болест на сърцето, последвани от ХОББ и някои онкологични локализации като рак на белите дробове/трахеята/бронхите, колоректален карцином, рак на млечната жлеза, бъбречни заболявания, цироза на черния дроб, инфекции на долните дихателни пътища.
Кои са системните проблеми в здравеопазването, свързани с диагностиката и лечението на сърдечно-съдовите заболявания?
По данни на ЕК, свързани със здравния профил на страната за 2019 г., има редица системни проблеми в здравеопазването, свързани с комплексния подход, включващ превенцията, диагностиката и лечението както на сърдечно-съдовите заболявания, така и на редица други болести. На първо място сред тях е широкото разпространение на рискови фактори (тютюнопушене, употреба на алкохол, нездравословно хранене), което допринася за високата заболеваемост и смъртност. От друга страна, осъществяването на дейности за първична профилактика и промоция на здравето е сравнително слабо застъпено.И не на последно място сериозен фактор се оказва финансовата достъпност на здравеопазването. През последните години делът на публичното финансиране в здравеопазването намалява за сметка на частните разходи. Директните разходи за пациентите се покачват, а същевременно голяма част от тях дори не са обхванати от социалното здравно осигуряване.
В ЕС и България се изостря изключително много проблемът с качеството на живот на все по-застаряващото население. Кои са проблемите при диагностиката и лечението на заболяванията на възрастните хора?
Подобно на проблемите при диагностиката и лечението на сърдечно-съдовите заболявания, и тук са налице фактори като: късно диагностициране, липса на редовна профилактика и придържане към лечението, както и липса на медицински персонал.Като че ли при заболяванията на възрастните хора най-силно се усеща влиянието на финансовия фактор, което автоматично повлиява профилактиката и лечението им. Липсата на достатъчно средства в комбинация със страха, особено в настоящата пандемична обстановка, все повече влошава качеството на живот на възрастните пациенти.
Онези сред тях, които могат да си позволят лечение, много често не получават адекватни проследяващи и рехабилитационни грижи. Често едно основно хронично заболяване (като остеопорозата например) води до съпътстващи проблеми и състояния, които също изискват специализирана и навременна грижа, както и вземането на превантивни мерки. За съжаление в България все още системата не е достатъчно развита, за да предложи подобен цялостен подход на своите пациенти.
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.