Проф. д-р Асен Дудов, дмн: Скринингът трябва да бъде първата стъпка от имплементирането на Европейския антираков план в България
Председателят на Българското онкологично научно дружество пред "Капитал Здраве"


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Визитка
Проф. д-р Асен Дудов, дм, е началник на Клиниката по медицинска онкология към "Аджибадем Сити клиник УМБАЛ Младост", медицински директор на лечебното заведение и председател на Българското онкологично научно дружество. Специализирал е в Saint John's College, University of Oxford, Великобритания; Institut Jules Bordet, Белгия; Thoraxklinik Heidelberg, Германия; Gustave Rossy Institute, Франция; San Francisco Comprehensive Cancer Center, САЩ; Harvard Medical School, САЩ; Massachussetts General Hospital, САЩ; MD Anderson Cancer Center, САЩ.Проф. Дудов е член на Европейската организация за изследване и лечение на рака (EORTC); Европейската асоциация по медицинска онкология (ESMO); Европейската организация за изследване и лечение на невроендокринни тумори (ENETS); Американската асоциация за изследване на рака (AACR). Интересите му са насочени към терапия на солидни тумори и в частност подходи за преодоляване на лекарствената резистентност. Специалист е и в областта на прицелната терапия на рака на млечната жлеза, невроендокринни тумори на дебелото и правото черво, бъбрека и простатата.
Станахте част от работната група за въвеждане на Европейския антираков план в България. Според вас какви трябва да са първите стъпки, които да залегнат в изпълнението му?
- Това, което направихме, е поредица от срещи на управителния съвет на Българското онкологично научно дружество във връзка с избирането на екип, който да координира информацията. И смятаме, че първата стъпка е предаването на информация в Европейската комисия относно възможностите на България за скрининг. Тази информация далеч няма да е много обемна, тъй като скрининг за съжаление в България няма. Аз няколко пъти съм подчертавал, че програмата "Спри и се прегледай" беше една подигравка и с лекарското съсловие, и с пациентите за съжаление. Така че това, което ние ще предадем като информация, е, че наличен скрининг, който е първата стъпка от Европейския антираков план, за която имаме срокове да осъществим до 2025 г., в момента няма апаратурна обезпеченост, доколкото това е възможно да се установи с абсолютна сигурност.Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.