🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

Професор д-р Владимир Нейчев: Единствената роля на лекаря в САЩ е да даде грижа на пациента 100 процента

Ендокринният хирург и преподавател по хирургия и биохимия в University of Central Florida, Орландо, пред "Капитал Здраве"

Проф. д-р Владимир Нейчев
Проф. д-р Владимир Нейчев
Проф. д-р Владимир Нейчев    ©  Цветелина Белутова
Проф. д-р Владимир Нейчев    ©  Цветелина Белутова
Бюлетин: Моят Капитал Моят Капитал

Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.

Визитка

Проф. д-р Владимир Нейчев, MD, PhD, FACS, е дипломиран хирург от Американския борд по хирургия и професор по хирургия в Медицинския колеж на Университета на Централна Флорида - UCF. Има богат опит в общата хирургия и минимално инвазивната лапароскопска хирургия. Придобил е специалност по ендокринна хирургия след двегодишна следдипломна специализация в Националния раков институт, който е част от Националните институти по здравеопазване на САЩ. Професионалните му интереси са в областта на хирургията на щитовидната и паращитовидната жлеза, лапароскопски и отворени интервенции на надбъбречните жлези и невроендокринни тумори на панкреаса и стомашно-чревния тракт. Преподавател по хирургия и биохимия в Университета на Централна Флорида и член на борда на директорите на веригата университетски болници.

Проф. Нейчев завършва медицина и защитава докторска степен по биохимия в Медицинския университет в София. Завършил е специализация по неврология и неврохирургия в университета "Джонс Хопкинс" и е преминал двегодишна клинична и изследователска следдипломна специализация по ендокринна хирургична онкология в NIH/NCI в Bethesda, щата Мериленд. Завършва първата си ординатура по обща хирургия в УМБАЛ "И. Пирогов", както и ординатура по обща хирургия в болница "Джонс Хопкинс" и в болница "Денбъри" към Университета във Върмонт.

Член е на Американския борд по хирургия и на Асоциацията на американските гастроинтестинални и ендокринни хирурзи, Американската асоциация на ендокринните хирурзи, Американското общество за проучване на метастазите и много други.

Той е отличен като лауреат на титлата "Най-добър лекар" (Best Physician), присъждана от Orlando Family Magasine в САЩ, за 2021, 2020, 2019 и 2018 година, носител е на златна награда от Медицинския университет в София за приноса му като преподавател, финалист е в международни конкурси, стимулиращи научния прогрес и развитието на следващото поколение кадри в медицината.

Какви са приликите и разликите в организацията на американската и на българската здравна система?


Архивът на "Капитал"

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

1 коментар
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    zmuz avatar :-|
    zmuz
    • + 1

    Това са приказки от "1001" нощ. Единствената роля на лекаря в САЩ е да удари с възможно най-голяма сума застрахователната компания, а ако пациентът не е застрахован - тогава ударът е насочен към самия пациент. Има добри медицински специалисти в САЩ и отлични болници, проблемът обаче опира до кафкианската система на здравно осигуряване, а самата система е базирана на безмилостен пазарен принцип в който грижата за здравето на човека не играе никаква роля. Резултатът е посредствено медицинско осигуряване - сравнено с това в другите развити западни държави - и астрономически цени за услуги. Примери - 5800 долара за КОВИД тест, 4780 долара за мерене на пулс на тренажор, 500 хиляди долара за 10 инжекции (антивеном) с противозмийски серум. Същата процедура в Мексико се прави за около 2000-2500 долара. 550 хиляди долара за гледане на недоносено бебе в инкубатор 2 месеца, 500 хиляди долара за байпас операция на сърце. Това са описани и документирани случаи - само няколко от милиони. Ситуацията със здравното осигуряване в САЩ е такава, че дори хора със застраховка се опасяват да се появят в болница или при доктор тъй като системата работи така, че никога не е възможно точно да знаеш каква сума ще се наложи да платиш. Сметките започват да пристигат след две седмици и най-често са в пъти повече от това, което дори предпазлив пациент е допускал, че ще се наложи да плати. Системата работи така, че дори и да има лекари с благородни намерения - наистина загрижени да помагат на пациентите си - системата ги притиска по такъв начин, че няма мърдане и се налага и те да започнат да прилагат принципа на минимални усилия срещу максимално заплащане. Така че на доктор Нейчев му пожелавам успех в това в което е специалист, но той определено не е специалист по разказване на басни.

    Нередност?
Нов коментар