Между 3.5 и 7% от децата се раждат по-ниски и по-леки от останалите бебета
Причините са различни, а около 10% от малките за гестационната им възраст деца (МГВ) не успяват да наваксат в ръста си, което е свързано и с други проблеми


Велина Марковска

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Националната програма за откриване и проследяване на деца, които са родени малки за гестационната си възраст (МГВ), започна работа на 1 март 2021 г. "Малките с големи възможности" ги наричат с много любов лекарите, които работят по програмата. Проектът се осъществява от УМБАЛ "Св. Марина" - Варна, и Медицинския университет - Варна, с подкрепата на варненското дружество по детска ендокринология (ВАПЕД) и Българската асоциация по неонатология. Програмата ще продължи три години с активното участие на неонатолози, лични лекари, детски ендокринолози и родители. Специалистите активно ще проследяват засегнатите деца до двегодишна възраст, за да им помогнат да наваксат в растежа. Всички дейности са финансирани изцяло от Националната здравноосигурителна каса. Програмата предвижда също обучение на медицински сестри и акушерки за правилно измерване на ръст, тегло и обиколка на главата на новородените, а участващите родилни домове ще бъдат снабдени с инструменти за оценка на параметрите при раждането. Проучването на особеностите на МГВ децата е фокус в работата на неонатолозите и детските ендокринолози от години. Едно от големите проучвания в нашата страна, свързано с проблема, е публикувано през 2002 г. от проф. Йотова. В него ретроспективно се проследяват доносени родени МГВ деца и се оценява техният ръст към 18-годишна възраст, както и лонгитудинално се оценява темпът им на растеж от раждането до краен ръст. Открити са 5.19% МГВ деца, от които 10.7% не са успели да наваксат в растежа. Открито е и повишение на сърдечно-съдовия, метаболитния и риска от хронично бъбречно заболяване, вече забележимо на 18-годишна възраст.
Визитка
Проф. д-р Виолета Йотова, дмн, е специалист по педиатрия и детска ендокринология и метаболитни заболявания, ръководител на направление "Педиатрия" в УМБАЛ "Св. Марина" - Варна, преподавател в Медицинския университет - Варна, и председател на Съюз на учените - Варна. Преподавала е в Панафриканската програма по детска ендокринология (Найроби, Кения) и е канена като лектор в САЩ, Гърция, Словения, Румъния и др. Председател е на Комитета за клинична специализация на Европейското дружество по детска ендокринология (ESPE) и съпредседател на Работната група по образование и квалификация към Европейската референтна мрежа по редки ендокринни болести (ENDO ERN). През 2021 г. е удостоена с Почетен знак на държавния глава за заслугите й към детското здравеопазване в България.Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.