Между 3.5 и 7% от децата се раждат по-ниски и по-леки от останалите бебета
Причините са различни, а около 10% от малките за гестационната им възраст деца (МГВ) не успяват да наваксат в ръста си, което е свързано и с други проблеми


Велина Марковска

Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Националната програма за откриване и проследяване на деца, които са родени малки за гестационната си възраст (МГВ), започна работа на 1 март 2021 г. "Малките с големи възможности" ги наричат с много любов лекарите, които работят по програмата. Проектът се осъществява от УМБАЛ "Св. Марина" - Варна, и Медицинския университет - Варна, с подкрепата на варненското дружество по детска ендокринология (ВАПЕД) и Българската асоциация по неонатология. Програмата ще продължи три години с активното участие на неонатолози, лични лекари, детски ендокринолози и родители. Специалистите активно ще проследяват засегнатите деца до двегодишна възраст, за да им помогнат да наваксат в растежа. Всички дейности са финансирани изцяло от Националната здравноосигурителна каса. Програмата предвижда също обучение на медицински сестри и акушерки за правилно измерване на ръст, тегло и обиколка на главата на новородените, а участващите родилни домове ще бъдат снабдени с инструменти за оценка на параметрите при раждането. Проучването на особеностите на МГВ децата е фокус в работата на неонатолозите и детските ендокринолози от години. Едно от големите проучвания в нашата страна, свързано с проблема, е публикувано през 2002 г. от проф. Йотова. В него ретроспективно се проследяват доносени родени МГВ деца и се оценява техният ръст към 18-годишна възраст, както и лонгитудинално се оценява темпът им на растеж от раждането до краен ръст. Открити са 5.19% МГВ деца, от които 10.7% не са успели да наваксат в растежа. Открито е и повишение на сърдечно-съдовия, метаболитния и риска от хронично бъбречно заболяване, вече забележимо на 18-годишна възраст.
Визитка
Проф. д-р Виолета Йотова, дмн, е специалист по педиатрия и детска ендокринология и метаболитни заболявания, ръководител на направление "Педиатрия" в УМБАЛ "Св. Марина" - Варна, преподавател в Медицинския университет - Варна, и председател на Съюз на учените - Варна. Преподавала е в Панафриканската програма по детска ендокринология (Найроби, Кения) и е канена като лектор в САЩ, Гърция, Словения, Румъния и др. Председател е на Комитета за клинична специализация на Европейското дружество по детска ендокринология (ESPE) и съпредседател на Работната група по образование и квалификация към Европейската референтна мрежа по редки ендокринни болести (ENDO ERN). През 2021 г. е удостоена с Почетен знак на държавния глава за заслугите й към детското здравеопазване в България.Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход