Живеещите с ХИВ страдат повече от предразсъдъци, отколкото от вируса
Липсата на адекватна държавна политика усложнява диагностиката и контрола на ХИВ в България


Александър Миланов

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
През май 2019 г. новината за смъртта на британеца Крейг Харпър влезе в българските новини, след като стана ясно, че в няколко болници му е отказано лечение заради това, че е с ХИВ. Година по-късно на 24-годишния Петър е отказана рутинна операция за корекция на изкривена носна преграда, защото е диагностициран с ХИВ. Преди да сподели това с лекуващия си лекар, са обсъждали как ще протече операцията. След "новината" медикът отказва да я направи.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
2 коментара
Спина стана демоде , ковидарите са новите анатемосани ...
Благодарение на модерната анти-ретровирусна терапия в днешни дни, HIV-позитивните хора могат да живеят дълъг и здрав живот като всички останали, и да НЕ бъдат заразни за своите партньори, дори и когато не използват презервативи. За съжаление обаче, дори лекарите в България са тотално невежи и необразовани по въпроса, а какво остава за българското народо-население, което реве за "традиционните ценности", и все още дори не може да направи разликата межу HIV и СПИН.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.