Възможна ли е борбата с прекомерната употреба на антибиотици
Докато ЕС отбелязва по-добри резултати, България увеличава приема
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Антибиотиците, известни също като антимикробни лекарства, са медикаменти, които могат да убият или спрат растежа на бактериите, за да лекуват инфекции при хора, животни и понякога растения. Те са продукти срещу бактериални инфекции (като пневмококова пневмония или стафилококови инфекции); докато антимикробните лекарства, които са ефективни срещу вируси, обикновено се наричат антивирусни лекарства (като тези за грип, ХИВ и херпес).
Не всички антибиотици са активни срещу всички бактерии. Има повече от 15 различни класа, които се различават по своята химическа структура и действието. Антибиотикът може да бъде ефективен само срещу един или няколко вида бактерии. Притеснително обаче е, когато някой от тях загуби способността си да убива или спира растежа на опасните микроорганизми. Някои бактерии са естествено устойчиви на определени препрати. По-тревожен проблем е, когато бактерии, които обикновено са податливи на антибиотици, станат резистентни (превърнат се в "супербактерии") в резултат на генетични промени (придобита резистентност).
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
2 коментара
Трябва най- вече възможност за обратна връзка от нас като пациенти. Сега дори да се съмнявам, дали правилно ми е предписан антибиотик няма какво да направя и с кого да се консултирам или сигнализирам за некоректно лечение.
Една тема към журналистите: Вирус лекува ли се с антибиотици които са на бактериална основа? Кои са последиците от бактерии които преминават от горните дихателни органи към долните дихателни органи? И защо в България няма правосъдие които да наказват лекари които извършват престъпление?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.