Digiburn срещу професионалното прегаряне
Екип от млади ентусиасти разработва мобилно приложение за терапия и превенция на бърнаут
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Екип на проекта
Георги Начев, изпълнителен директор, и екип от още над 10 специалисти.Синдромът на професионалното прегаряне, познат просто като бърнаут, съвсем не е рядко явление в динамичния бизнес свят. В пандемията проблемът се задълбочава - преместването на работното място вкъщи донесе повече часове работа и сливане на професионалния и личния живот. Синдромът обаче най-често остава пренебрегнат, тъй като осъзнаването му не е лесно, а решението е свързано с комплекс от действия и промяна в навиците.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
3 коментара
Да се "пребори" прегарянето чрез мобилно приложение, което просто представлява една подробна анкета със силна темпорална компонента (отчита развитието на отоворите на пациента в продължение на седмици) ми се струва несериозно. Но все пак аз съм обикновен софтуерен инженер с една четвърт век опит зад гъба си, а дори не съм натрупал първия си милион (евро). Е, нямам за цел да го натрупам, но споменавам това в случай, че някой от четящите ме, следи измерими показатели на опонентите в спора, както аз бих следил. Така че може да се окаже, че съм некомпетентен по отношение на прегарянето, в сравнение с официално признатите експерти. Затова, просто споделям своя аматьорско-експериментален опит, съкратено и напълно безплатно:
(1.) Ако лесно качвате килограми, които после трудно свяляте дори с редовни упражнения във фитнеса и същевремено изпитвате стрес на работа, то значи не се наспивате достатъчно и трябва да си осигурите пълноценен сън, преди изобщо да мислите за глупави диети. Ако сте тип "нощна" сова, то поискайте от работодателя си да идвате по късно на работа.
(2.) Ако изкарвате повече пари отколкото (можете да) харчите, вземйки предвид цялото си семейство и нуждите му в следващите, примерно, три години, то поискайте от работотдателя си да работите по-малко часове и да бъдете заплатени само за реално отработените часове. Откакто преди години преминах от традиционни трудовои договори и 40 часова работна седмица, на B2B (малък бъзнес) контракти с почасова ставка, направо се преродих. Сега си записвам времето през което реално работя за клиентите с 5 минути резолюция и когато се уморя или възникнат временни препятствия, то спирам да работя и си почивам активно. Съответно, в последствие, фактурирам на клиентите си само реално отработеното време, съвеста ми е чиста и нощем спя много по-добре. Имам много повече свободно време и макар понякога, в зависимост от конкретните проекти и клиенти, доходите ми да са по-ниски от преди, то пак са достатъчно високи.
(3.) Работете отдалечено (или присъствено), както на Вас ви харесва, щом това е технически възможно, и не оставяйте работодателя или клиента да ви диктува.
(4.) Ако сте подложени на голям стрес, то значи сте достатъчно ценен провесионалист, затова не се притеснявайте да поставите условията си на сегашния работодате или клиент, и не се колебайте да ги смените ако те не се сългасят на Вашите условия. Обикновено, компаниите и роботодателите са тези, които имат проблем с намирането на подоходящи хора да им работят, е не служителите или кандидатите.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.