"Модерна" разработва персонализирана ваксина срещу рак и лекарствени средства за редки заболявания
На 8 септември 2022 в Деня на научноизследователската и развойната дейност компанията разказа за иРНК платформата си


Съдържание от Moderna

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
"Продължаваме да постигаме значителен напредък в ускоряването на разработването на нашето портфолио с нови продукти. Бързо напредваме към завършването на нашите Фаза 3 клинични изпитвания на ваксини срещу грип и срещу RSV (респираторен синцитиален вирус). Виждаме ранните клинични ползи при две програми за редки заболявания и очакваме да докладваме данните от нашето изпитване на персонализирана ваксина срещу рак по-късно тази година", каза Стефан Бансел, главен изпълнителен директор на "Модерна". "Като отражение на растежа и напредъка на компанията подготвяме за пускане на пазара множество продукти в цял свят."
Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове"Продължаваме да постигаме значителен напредък в ускоряването на разработването на нашето портфолио с нови продукти. Бързо напредваме към завършването на нашите Фаза 3 клинични изпитвания на ваксини срещу грип и срещу RSV (респираторен синцитиален вирус). Виждаме ранните клинични ползи при две програми за редки заболявания и очакваме да докладваме данните от нашето изпитване на персонализирана ваксина срещу рак по-късно тази година", каза Стефан Бансел, главен изпълнителен директор на "Модерна". "Като отражение на растежа и напредъка на компанията подготвяме за пускане на пазара множество продукти в цял свят."
Лекарствени средства, съдържащи иРНК, кодиращи липсващи протеини при редки генетични заболявания
- Пропионовата ацидемия (ПА): метаболитно заболяване, свързано с дефицит на ензим, водещ до животозастращаващи състояния. иРНК терапевтичното средство на "Модерна" - mRNA-3927, кодира два протеина, които могат да помогнат на организма да образува липсващия ензим.
- Болест на натрупването на гликоген 1a(GSD1a): наследствено метаболитно и животозастрашаващо заболяване. Фаза 1/2 проучване на "Модерна" оценява терапевтичното средство - mRNA-3745, кандидат за лечение на GSD1a.- Метилмалоновата ацидемия (ММА): рядко генетично заболяване със значима заболяемост и смъртност, причинено от дефицит на ензим, наречен метилмалонил-КоА мутаза. "Модерна" приключи Фаза 1/2 клиничното изпитване за оценка на безопасността и фармакологията на mRNA-3705 при MMA.
- За първи път "Модерна" обявява нов кандидат за лечение на дефицит на орнитин транскарбамилаза - mRNA-3139.
Ваксини срещу респираторни заболявания в късен стадий на разработка"Модерна" и ковид-19 Компанията пусна на пазара през август две двувалентни ваксини, за да отговори на различни нужди на най-големите пазари:
- Двувалентната ваксина mRNA-1273.214 е насочена, както към първоначалния щам на SARS-CoV-2, така и към варианта, будещ безпокойство, Омикрон (BA.1). Клиничните изпитвания доказаха, че тази ваксина повишава имунния отговор и срещу по-новите щамове Омикрон (BA.4 и BA.5).- Двувалентната ваксина mRNA-1273.222 - първоначалният щам на SARS-CoV-2 и вариантите на Омикрон BA.4 и BA.5 , в съответствие с насоките на Агенцията по храните и лекарствата на САЩ.
Програма за противогрипна ваксина
- Кандидатът й за ваксина-mRNA-1010 е във Фаза 3 изпитване за оценка на имуногенността и безопасността в южното полукълбо. Подобно изпитване ще стартира и в северното полукълбо спрямо разрешена за употреба в момента ваксина срещу сезонен грип.
Програма за ваксина срещу RSV
- Кандидатът й за ваксина - mRNA-1345, е във Фаза 3 клинично изпитване, което ще оцени нейната ефикасност при хора на и над 60-годишна възраст. Приложена до момента на 24 000 участници от очаквани 34 000.Освен моновалентните ваксини компанията разработва и няколко комбинирани ваксини срещу респираторни заболявания - ваксина срещу SARS-CoV-2 и грип, която е във фаза 1/2, както и ваксина срещу SARS-CoV-2, грип и RSV.
Ваксина срещу латентни вируси в късен стадий на разработка: цитомегаловирус (CMV)
CMV е вид латентен херпесен вирус, най-честата причина за инфекции, които възникват преди раждането. Той би могъл да причини дългосрочни здравословни проблеми при инфектираните бебета (загуба на слуха, увреждане на зрението, церебрална парализа, затруднения в ученето и намалена мускулна сила и координация).- Клинично изпитване на mRNA-1647 при пациенти с трансплантация на стволови клетки е в подготвителна фаза.
Персонализирани ваксини срещу рак (ПВР)
ПВР са насочени към уникалните туморни мутации на отделния пациент с цел селективно лечение на неговия рак. Програмата за ПВР на "Модерна" се разработва в сътрудничество с фармацевтична компания Merck Sharp & Dohme.- mRNA-4157 е кандидат за ПВР, чиято цел е да стимулира имунен отговор чрез стимулиране на Т-клетките, за които се смята, че са необходими за дефинитивно лечение на вид рак - меланом, с висок риск от нова поява след лечение. Данни от Фаза 2 изпитването се очакват през четвъртото тримесечие на 2022.
Биотехнологичната компания "Модерна" e пионер в разработването на терапевтични средства и ваксини, базирани на информационна рибонуклеинова киселина (иРНК). В България, както и в много страни от Централна и Източна Европа, "Модерна" е представена от компания "Медисън Фарма" (www.medisonpharma.com).
Източник: Moderna, Inc.
www.accesswire.com/715146/Moderna-Reviews-Clinical-Trial-Programs-Across-Portfolio-at-2022-RD-Day
Internal Medison Bulgaria #: BG-MD-025/11/2022