Как се става бърз герой 112
Здравнообразователната програма залага на ентусиазма на децата за промяна на здравната култура


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
"Бързи герои 112" е здравнообразователна програма, насочена към деца и техните семейства, в която всички се учат как да разпознават симптомите на инсулт и да действат в случай на спешност. Програмата е въведена от фондация "Сърце до сърце за България" и залага на естествения ентусиазъм на децата да споделят знанията си у дома и така да научат всички свои близки как да реагират правилно при инсулт. Защото ако се окаже помощ навреме, има 90% шанс той да се преживее без последици.
Инсултът е една от основните причини децата да губят своите баби и дядовци, тъй като България е на първо място в света по заболеваемост и смъртност от това заболяване. Проучванията на фондация "Сърце до сърце за България" показват, че семействата не знаят как да реагират при спешен случай, свързан с инсулт.Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове"Бързи герои 112" е здравнообразователна програма, насочена към деца и техните семейства, в която всички се учат как да разпознават симптомите на инсулт и да действат в случай на спешност. Програмата е въведена от фондация "Сърце до сърце за България" и залага на естествения ентусиазъм на децата да споделят знанията си у дома и така да научат всички свои близки как да реагират правилно при инсулт. Защото ако се окаже помощ навреме, има 90% шанс той да се преживее без последици.
Инсултът е една от основните причини децата да губят своите баби и дядовци, тъй като България е на първо място в света по заболеваемост и смъртност от това заболяване. Проучванията на фондация "Сърце до сърце за България" показват, че семействата не знаят как да реагират при спешен случай, свързан с инсулт. През 2019 г. е създадена образователната програма "Бързи герои 112", за да се повиши осведомеността за симптомите на инсулт и правилната реакция в случай на спешност. През 2021 г. програмата е одобрена от Министерството на здравеопазването и Министерството на образованието и е включена като част на Националният план за борба с инсулта. По този начин и децата вече помагат за промяна на здравната култура. Програмата е разработена специално за деца от 6 до 9 години и е подходяща за предучилищни групи и начален етап на обучение от 1 до 4 клас. Обучението преминава в рамките на 5 учебни часа в продължение на 5 седмици, в които децата чрез игри разпознават основните симптоми на инсулт, какви са правилните действия в спешна ситуация и какъв е алгоритъмът на обаждане на 112.Елица Хадживълчева: Не говорим за смърт, за загуба, за тежка болест, а как да спасиш живот

Профил: Елица Хадживълчева е председател на фондация "Сърце до сърце за България" и национален координатор на програмата "Бързи герои 112". Основава фондацията през 2017 г. след загуба на любим близък и започва да се занимава с превенция на сърдечно-съдови заболявания и организиране на национални кампании. През 2019 г. се свързва със Световната организация по инсулт и така достига до международната програма "Бързи герои 112". България е сред първите осем държави, включени в нея.
Как ви хрумна идеята и защо избрахте инсулта?
Инсултът е първа причина за смъртност в България, а и сме и първи по смъртност в Европа. Това е огромен социален проблем и търсим всякакви подходи, за да сме полезни в превенцията на това заболяване. Над 50 хиляди души са получили инсулт през миналата година в България, а според статистиката на Световната организация по инсулт един от всеки четирима възрастни ще получи инсулт през живота си. Използваме всякакви канали, за да стигне посланието ни до рисковата група - възрастните хора, които са най-застрашени. Но подходът към децата е различен, тъй като те през естествения си ентусиазъм да споделят знанията си вкъщи точно на възраст между 6 и 9 години биха могли да предадат жизненоважни знания и умения на своите баби и дядовци.
Как това става по забавен начин от дете, защото обикновено ние, възрастните, се шокираме, като чуем за инсулт?
Това е наистина много сериозна работа. Този проект е много комплексен като знания, разработен от световен екип от невролози, детски психолози, педагози, експерти по създаване на програми. В края на обучението много честоучителите се обаждат да споделят, че не могат да кажат на децата, че проектът приключва, тъй като е много забавно. Децата имат супергерои, с които заедно се движат по време на обучението. Тези супергерои ги учат на жизненоважни знания и умения и чрез сетивата си децата всъщност преживяват истинско обучение приключение. За тях е интересно, защото тук ние не говорим за смърт, за загуба, за тежка болест, а за това, че когато имаш важни умения и знания за живота, можеш да се превърнеш в бърз герой както за себе си, така и за своите близки. И да спасиш живот.
Колко са бързите герои към момента и как ще разширявате този отбор?
Планираме този отбор да се разшири много сериозно. 1900 са децата, които обучихме за една учебна година до този момент. А едно дете обучава шестима възрастни - родителите, бабите и дядовците си. Тоест това са над 11 хиляди възрастни, до които е достигнала информацията за симптомите на инсулт и как трябва да се реагира. Тази година сме си поставили смела задача - да обучим 10 000 деца, и се надявам, че всички ще помагат в тази кауза.
Каква е обратната връзка от учители и родители?
Фантастична. Почти няма родители, може би един-двама, за всичките 1900 герои, които са обременени от страха за инсулта и прецениха, че децата им ще се натоварят от тази тема, но впоследствие ги включваха в обучението.Родителите са безкрайно благодарни, че са ангажирани с децата и ги подпомагат да разказват и споделят знанията си в семейството. Над 250 учители се превърнаха в посланици на програмата и работят абсолютно безплатно с цялото си сърце и вяра в каузата. Всички учители казват, че подобно нещо досега не е правено в България и не са имали по този начин представен проект. И че дори за учителите самото обучение е приключение.
Имате ли други идеи и планове за забавно обучение за други значими заболявания?
Да, имаме. От училищата често ме съветват да помислим за по-големите деца. Добре е да поговорим и за инфаркт, не само за инсулт. Тепърва предстои да видя как мога да доставя тази информация за симптомите и бързата реакция на по-големи деца и след това вече да се развиваме в посока към останалите сърдечно-съдови заболявания, които за съжаление са първи по значимост в България.
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.