България е единствената в ЕС с ръст на смъртността от рак
Намалява и преживяемостта на лекуваните пациенти заради липсата на профилактика и най-ниската осигуреност с онколози


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
България е единствената държава в ЕС и Европейското икономическо пространство, в която вместо съвременните начини за лечение на рак да водят до намаляване на смъртността от заболяването, тя се увеличава - и при мъжете, и при жените. Това показва изследването на Европейската комисия за профили на държавите по отношение на рака.
В България смъртността е нараснала от 229 на 242 случая на 100 хиляди души за периода от 2011 до 2019 г. Най-високата петгодишна преживяемост след откриването на рак в България е при пациентите с рак на гърдата - 78%, при средно 83% в ЕС.

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните плановеБългария е единствената държава в ЕС и Европейското икономическо пространство, в която вместо съвременните начини за лечение на рак да водят до намаляване на смъртността от заболяването, тя се увеличава - и при мъжете, и при жените. Това показва изследването на Европейската комисия за профили на държавите по отношение на рака.
В България смъртността е нараснала от 229 на 242 случая на 100 хиляди души за периода от 2011 до 2019 г. Най-високата петгодишна преживяемост след откриването на рак в България е при пациентите с рак на гърдата - 78%, при средно 83% в ЕС.

Какви са причините
България е в челните позиции по рискови фактори за развитие на рак - тютюнопушене, употреба на алкохол, наднормено тегло и затлъстяване.
Освен това България няма национална програма за профилактика на най-честите ракови заболявания, нито скринингова програма за ранно откриване на болестта.
Общите стойности за лечение на рак в страната са 162 евро на човек срещу 326 средно за ЕС.
Няма лекари
Осигуреността с онколози в страната също е сред най-ниските в съюза - 1.95 на 100 хил. пациенти, общо онколозите в страната са 276 и има недостиг на специалисти по цялата верига от откриването, през лечението до палиативните грижи. Само 4.7% от онкоболните са получили такава помощ в края на живота си, а България по принцип попада в онези 25% от световните здравни системи, които не осигуряват достатъчно добри грижи в последните дни на пациентите.
В България има изградена национална онкологична мрежа, в която са включени 20 държавни и шест частни онкологични центъра, които са разположени в 14 града. Девет от тях са в столицата и хората от отдалечени региони нямат равен достъп до онкологична грижа.
Доскоро България беше и една от малкото държави, които не са приели и не работят по национален антираков план. Едва неотдавна той бе заложен като част от Плана за възстановяване и устойчивост и така България може да кандидатства за еврофинансиране или средства от бюджета по проекта.
1 коментар
България здравеопазването е бизнес колкото повече болни толкова по-голяма печалба.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.