Безвремието в здравния сектор

Всички процеси по реално остойностяване на труда на медиците, обръщане на пирамидата на системата към извънболничната помощ и финансиране на иновациите спряха по време на служебното правителство

Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

След бурните ръкопляскания по балконите по време на ковид пандемията, благотворителните кампании за респиратори и апаратура за болниците, приказките за ангелите в белите престилки здравната система е отново там, където беше преди кризата, и като че ли е по-забравена от всякога. Социологическите проучвания сочат, че обещанията за промени в здравния сектор носят едва 2% от гласовете на парламентарни избори, никой не се вълнува, че в България е пълно с болници, които лекуват с неясно качество и в част от които здравните вноски потъват като в пясък. Болници, една трета от които не би трябвало да съществуват, тъй като в тях няма достатъчно медицински сестри, които да се грижат за болните. Този болен факт споменава в интервюто си за "Капитал Здраве" д-р Иван Маджаров, председател на Българския лекарски съюз.

В същото време в България работят болници, които въвеждат най-съвременните технологии за диагностика и апаратура, процес, който е оставен на добрата воля на мениджърите и лекарите иноватори и не се подпомага финансово от държавата.


Архивът на "Капитал"

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

2 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    BBB avatar :-|
    D.r D
    • - 2
    • + 2

    Здравеопазването е социална дейност и политизирането ѝ в горния текст говори, че газетата е на ръба на нервен срив след скандала и несигурността от бъдещето на управление от партиите (вкл. Герб), с които пряко се е ангажирала.

    По същата тема същата авторка в края на април писа друго:
    https://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/zdraveopazvane/2023/04/27/4476208_proektobjudjetut_na_nzok_vsichko_za_bolnicite/

    Там отдолу се мъдри и моят коментар, в който упорито твърдя едно и също с това, което пиша и тук - предимство трябва да има профилактиката и доболничната, за да не ескалират случаите към болничната. Много е логично, но кой ти гледа тия неща, когато едни милиони чакат някой да ги оправдае...

    И образователно да припомня на авторката, че единствената функция на служебните правителства е да проведат избори за НС и да побутват функционирането на държавата, изпълнявайки бюджета. Близо до акъла е, че служебните правителства нямат законодателне инициатива и не могат да променят съществуващите законови текстове, просто защото (като изключим едмица-две след изборите до ситуирането на следващото НС) по време на техния мандат парламент няма.

    И си обяснявам само с пропагандна партийна пристрастност амнезията на авторката, че здравната "пирамида" в този ѝ вид с хвърляне на милиарди към болничната помощ (където определено се краде по-лесно и по-наедро) и неглижиране на профилактиката и доболничната помощ бе построена в предишния парламент, в който същите тия, които сега се стремят на всяка цена да обяздят държавата - ПП/ДБ.

    И съдейки по резултата от компетенциите им в здравната сфера, смятам, че ако успеят да продължат управленските си импромптюта, нещата ще стават от зле към по-зле. Просто защото идват да си напълнят джобовете.

    Нередност?
  • 2
    epk1515013158546444 avatar :-|
    Венцеслав Ралев

    Здравеопазването не е социална дейност. То е лична отговорност на всеки един от нас. Така е в зрелите общества. И след като не е социална дейност, какво е? Ами бизнес като всеки друг! Нещо повече, там, където се управлява като бизнес, в зрелите общества, хората получават евтини и качествени здравни услуги. И няма кражби и корупция. Иди и виж.

    Нередност?
Нов коментар