За добро или не дигитализацията категорично управлява живота ни. В ежедневието си пестим време и усилия само с един клик и ни е трудно да си представим колко ресурс стои зад всяко приложение или софтуер. Потребителите често не оценяват работата на разработчици, дизайнери и програмисти, изпод чиито пръсти са излезли различните апликации. И им е свидно да плащат за тях.
Последният доклад на "Бизнес Софтуер Алианс" (BSA) сочи, че
в България 57% от инсталирания софтуер е нелегален
Сравнен с минали години процентът бавно намалява (60% за 2015г и 63% за 2013г.), което не е успокоение, защото средната стойност за страните от Европейския съюз за 2018 г. е 28%. Навсякъде по света се забелязва спад на използването на пиратски софтуер с 1-2% годишно. Защитата на лични данни и фирмени тайни излиза на дневен ред в средните и малки фирми, които доскоро избираха да спестят от инвестиция в лицензи. Според проучването на BSA има тясна връзка между използването на пиратски продукти и пробиви на хакери до конфиденциална информация. Закупуването на лицензиран софтуер носи висока степен на информационна сигурност, влияе положително върху репутацията на компанията и пести разходи от възстановяване на щети от загуба на данни.
Нестандартен подход за зачитане на авторските права на софтуера
е предприела младата компания AECO Space, която е официален дистрибутор на едни от най-популярните програми за 3D моделиране – SketchUp и V-Ray. Вместо да води битки с пиратите тя залага на изграждане на връзки със своите бъдещи потребители – ученици и студенти. Фирмата дарява легален софтуер на училища, които не могат да го закупят, и обучава преподаватели, които да споделят в часовете си практически знания. Така децата са подготвени да използват софтуер, който се прилага масово за 3D визуализации по целия свят и ще им е от полза в професионалната реализация.
Екипът на компанията има и
различен поглед върху самите "пирати"
"Голяма част от потребителите всъщност не знаят, че използват нелегален софтуер, защото са били заблудени или не спазват така наречения End User License Agreement. И неволно се превръщат в нарушители - споделя Деян Евлогиев, управител на AECO Space. - Целта на настоящата кампания e да информира за такава опасност като се опитва да ангажира ползвателите на софтуер да бъдат по-отговорни".

За да бъде оценен подобаващо интелектуалният труд, първата стъпка е да се възпита зачитане на усилията на другите. Става дума за авторските права на работещите в креативната индустрия, които имат дарбата да мислят триизмерно и представянето на техните проекти с чертежи на хартия отнема голяма част от времето, както и от усещането за реалност. Все повече инженери, архитекти, проектанти и сценографи глезят клиентите си с триизмерно представяне на предлаганите продукти. А използването на пиратски софтуер в общи линии е кражба на интелектуален продукт.
Със закупуване на софтуер се използва пълният потенциал на продукта, самият той непрекъснато се обновява и подобрява с нови функционалности. За повишаване на квалификацията от тази година е открит напълно оборудван оторизиран трейнинг и сертификационен център. В него се обучават както начинаещи, така и професионалисти в сферата на CAD моделирането със SketchUp и на визуализацията с V-Ray, водят се мастер класове и уебинари. В споделеното пространство желаещите могат да се срещат и да обменят идеи и опит, както и да намират бъдещи бизнес партньори.
Какво следва в бъдеще – вероятно споделяне на холограми за още по-реално изживяване. Съвсем скоро.
--
Линкове:
За повече информация за SketchUp и безплатната пробна версия на продукта, вижте тук:
https://aeco.space/download-sketchup-trial/
Деян Евлогиев за предизвикателствата пред дигитализацията в строителството (видео интервю):
https://stroiinfo.com/predizvikatelstvata-pred-digitalizatsiata-v-stroitelstvoto/
Актуалните програми на новооткрития трейнинг център в AECO Space
За добро или не дигитализацията категорично управлява живота ни. В ежедневието си пестим време и усилия само с един клик и ни е трудно да си представим колко ресурс стои зад всяко приложение или софтуер. Потребителите често не оценяват работата на разработчици, дизайнери и програмисти, изпод чиито пръсти са излезли различните апликации. И им е свидно да плащат за тях.
Последният доклад на "Бизнес Софтуер Алианс" (BSA) сочи, че