Топ 10 на най-добре печелещите спортисти
от Капитал
7398
прочитания

70 млн. лева
34 години
Действащ
Футболистът на "Монако" е най-богатият български спортист за всички времена. А разликата между него и всички останали е огромна. В разглеждания период той игра осем години и половина в най-комерсиалното първенство в света - Висшата лига на Англия. При това по-голямата част на изключително високо ниво – в "Тотнъм" и "Манчестър юнайтед". След кратък период в по-скромния (но все пак лондонски) "Фулъм" централният нападател отново премина в тим, който има високи цели в местните турнири и участва в Шампионската лига - "Монако". През лятото на 2006 г. Бербатов премина от "Байер" (Леверкузен) в "Тотнъм" срещу 32 млн. лева. Той изкара две силни години на "Уайт харт лейн", които му донесоха близо 10 млн. лева само от заплати. Последва трансфер за 82 млн. лева в "Манчестър юнайтед", където Бербатов получаваше над 10 милиона само за една година. След това българинът беше най-скъпо платеният играч на "Фулъм" с годишна заплата от 5 млн. лева, а през зимата на 2014 г. премина в "Монако". В княжеството възнаграждението му дори не се облага с данъци за разлика от Англия, където данъчната тежест е много висока. Въпреки че от години е един от най-популярните български спортисти, а за последните десет години безспорно най-добрият футболист, Бербатов имаше ограничено рекламно присъствие. Той не се превърна в световна марка, а в България беше използван за реклами на ПИБ. Част от средствата си той предоставя на фондацията за млади таланти, носеща неговото име.

34 млн. лева
36 години
Отказал се
Втори играч от поколението на Бербатов, който направи силна кариера в първенства от Западна Европа, заема второто място в класацията. Лявото крило, което привлече погледи с бързината и реализаторските си умения във "Волфсбург", в последните десет години игра за "Атлетико" (Мадрид), "Манчестър сити", "Болтън", "Еспаньол" и ЦСКА. Само за тригодишния си престой при "гражданите" Петров е заработил близо 20 млн. лева. През 2010 г. той пристигна в "Болтън" със статут на звезда и седмично възнаграждение от 87 хил. лева. Петров игра два сезона и половина там, преди кариерата му да достигне своя залез. Българинът игра един полусезон в "Еспаньол", където се подписваше срещу 90 хиляди лева на месец, а последната година от състезателната му кариера премина в ЦСКА, където договорът му беше за 15 хиляди лева на месец, но все пак при червените получаването е нещо недотам сигурно.

32 млн. лева
35 години
Отказал се
Сърцатият полузащитник трябваше да прекрати кариерата си през 2012 г., след като беше диагностициран с остра левкемия. Шестгодишният му престой в "Астън Вила", където той премина от "Селтик" срещу 17 млн. лева през лятото на 2006 г., обаче е достатъчен, за да заеме третото място в класацията. Силните му изяви за бирмингамци му донесоха и капитанската лента, което се случи за пръв път с български играч във Висшата лига. През 2009 г. Петров подписа нов четиригодишен договор с "Вила", който му носеше по близо 8 милиона лева на година. Бившият капитан и рекордьор по мачове за българския национален отбор беше асистент в първия тим и в младежкия отбор до 21 години на "Астън Вила" между май и август 2013 г., след което се оттегли, за да си вземе почивка и да се концентрира върху борбата си с левкемията. В началото на тази година той обяви, че тригодишната му битка с коварната болест е приключила. През март пък мениджърът на бирмингамци Тим Ширууд обяви, че Петров се връща на работа като асистент в първия отбор.

13.7 млн. лева
23 години
Действащ
Най-добрият български тенисист е най-младият спортист в класацията. Но това, че е навлезе в професионалния тенис през 2009 г. и сравнително отскоро започна да умножава значително банковата си сметка, не му пречи да заеме едно от челните места в подреждането. Само от наградни фондове в турнирите, в които е участвал, 23-годишният Димитров е заработил малко над 9 млн. лева. Това, което определено отличава тенисиста от останалите български спортисти, е, че той има потенциала да печели повече пари от маркетинг, отколкото от наградни фондове. През лятото на 2014 г. Димитров продължи договора си с американския спортен гигант Nike, който водеше сериозна битка за подписа му с големия си конкурент Adidas. Тъй като се оказа в много благоприятна ситуация, в която беше един от малкото налични свободни млади топ играчи на пазара, той можеше да извлече по-добри условия при преговорите. Тази сделка ще му носи около 2.2 млн. лева на година. Освен това през миналата година той сключи и петгодишен договор с Rolex срещу 4.5 млн. лева, като до момента е изтекла само първата година от този договор. В България рекламира минералната вода "Балдаран". През 2014 г. Димитров зае пето място в класация на Eurosport и SportsPro за спортистите с най-голям търговски потенциал в света. Той изпревари звезди като четирикратния носител на "Златната топка" Лионел Меси, четирикратния световен шампион във Формула 1 Себастиан Фетел и шесткратния олимпийски шампион в леката атлетика Юсейн Болт. Пред него се наредиха само действащият шампион във Формула 1 Люис Хамилтън, състезателят по крикет Вират Кохли, една от младите звезди в американския футбол, Робърт Грифин III, и Кристиано Роналдо.

13.5 млн. лева
40 години
Действащ
Вече повече от 15 години българският гросмайстор е сред най-силните и добре печелещи шахматисти в света. В най-добрите си години Топалов благодарение на мениджъра си Силвио Данаилов беше българският опит за комерсиализиране на шахмата. Тогава се създаде веригата турнири Гран при, а Топалов беше основна фигура в българските турнири "Мтел мастърс". Данаилов пък беше движещата сила в развитието му като водещ състезател, като 30% от приходите на русенеца идват от рекламни договори. Останалите 70% са от състезателна дейност. Българският гросмайстор стана световен шампион през 2005 г., а след това имаше още два мача за световната титла. Въпреки че загуби от Владимир Крамник през 2006 г. и от Вишванатан Ананд през 2009 г., Топалов спечели от тези две срещу общо 2.5 милиона лева. 40-годишният българин продължава да е в челото на световната ранглиста на ФИДЕ, а през миналата година беше класиран девети сред най-добре печелещите шахматисти за 2013 г. с годишен приход от 700 хиляди лева. В последните години броят на шахматните турнири и наградните фондове отбелязаха значителен ръст, но представянето на Топалов беляза спад.

13 млн. лева
33 години
Действащ
Георгиев не успя да направи кариера в Западна Европа, след като изкара кратки периоди под наем в "Алавес" и "Дуисбург" между 2006 и 2008 г. 33-годишният полузащитник обаче се утвърди в руското първенство, където освен сред най-силните играчи в отборите си беше и любимец на собствениците им. В началото на 2009 г. Георгиев премина в "Терек" (Грозни), където получаваше по 1.8 млн. лева на сезон. През 2012 г. полузащитникът подписа тригодишен договор с "Амкар" срещу 2.7 млн. лева годишна заплата. Клубът от Перм обаче изпадна в сериозна криза и беше принуден да се раздели с българина през лятото на 2013 г. Полузащитникът продължи кариерата си в "Рубин" (Казан), където продължава да получава солидно възнаграждение в рамките на това, което взимаше и в "Терек".

12.5 млн. лева
29 години
Действащ
Преди десетина години той беше един от най-обещаващите млади нападатели, след като още на 15 години стана най-младият чужденец с мач в италианската Серия А. В разглеждания период българинът игра за "Ювентус", "Манчестър сити", "Парма", "Спортинг" (Лисабон), "Лече", "Верона", "Виченца", "Левски" и сега за "Тернана", а само трансферните суми, похарчени за него, надхвърлят 50 млн. лева. От периода в английския шампион, където беше и по времето, когато шейх Мансур бин Сайед започна да излизва стотици милиони в клуба, кариерата на Божинов, а с това и приходите му, върви стремглаво надолу. Това обаче не застрашава мястото му в класацията. В Италия годишната заплата на нападателя варираше между 1.5 и 1.8 млн. лева, докато в "Манчестър сити" получаваше около 2.5 млн. лева. Божинов очаква сметката му да набъбне с още 1.15 милиона, без дори да му се налага да играе. В началото на март стана ясно, че ФИФА е осъдила "Спортинг" да плати на българина обезщетение, защото прекрати договора му с твърдение, че той самоволно е напуснал тренировъчния процес. След скандалите в португалския клуб нападателят игра срещу значително по-скромни възнаграждения с надеждата отново да се върне в Серия А, което на този етап не изглежда възможно.

8.5 млн. лева
32 години
Отказал се Българският сумист започва кариерата си в Япония срещу скромната месечна заплата от няма и 400 лева. През март 2014 г. я прекрати след девет поредни години, в които носеше втория по сила ранг в този спорт - озеки. Дълги години Махлянов заемаше четвъртото място сред най-добре печелещите сумисти. Месечната заплата на сумистите с ранг озеки е около 44 750 лева. Отделно състезателите в този спорт печелят от наградни фондове на турнирите, специални награди и индивидуални премии за спечелването на отделни схватки. Отскоро Котоошу има нова работа и ново име. Той вече е треньор и се подвизава като Наруто. Махлянов е едва четвъртият чужденец, получил постоянен треньорски лиценз по сумо в Япония. Неговата популярност в страната може да бъде сравнена дори с тази на легендата на българския футбол Христо Стоичков.

8 млн. лева
27 години
Действаща
От години пловдивчанката е най-добрата българска тенисистка с трайно присъствие сред първите 50 в световната ранглиста. В последните десет години тя е заработила близо около 6 млн. лева от наградни фондове. Най-солидните чекове тя получи с достигането до полуфинал и четвъртфинал на "Уимбълдън" през 2010 и 2011 г., както и от първата си титла при професионалистите – в Сидни през 2014 г. 27-годишната Пиронкова, която има 351 победи в 609 мача на сингъл от дебюта си в турнирите на WTA през 2002 г., от дълги години си партнира с Head, a спонсор на екипировката й е Nike. Преди това тя си партнираше за два сезона с Lotto. Приходите й извън наградните фондове са оценяват на около 2 млн. лева.

7 млн. лева
30 години
Действащ
Казийски е безспорно най-качественият, популярен и добре печелещ български волейболист. 30-годишният посрещач е сред най-добрите играчи в света, а заедно с Радостин Стойчев превърнаха "Тренто" в доминант в световния волейбол. Италианският отбор спечели 15 трофея в рамките на пет години, включително три пъти Шампионската лига, четири пъти световното клубно първенство и три пъти титлата в Италия. Неговата годишна заплата в "Тренто" е между 300 и 500 хиляди евро. В разглеждания период Казийски има един сезон в друг от европейските грандове - "Динамо" (Москва), два кратки престоя в катарския "Ал Раян", както и една много успешна година в турския "Халкбанк", където със Стойчев преминаха заради кризата в "Тренто". През лятото на 2014 г. двамата се върнаха в италианския клуб, който в момента е с доста по-свит бюджет от този между 2007 и 2013 г.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
1 коментар
Много мъже, бе.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход