Живко Тодоров: Променяме устройствения план, за да увеличим възможностите за инвестиции
Kмет на община Стара Загора


Съдържание от ПП ГЕРБ

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Избран е през 2009 г. за народен представител от 27-и Старозагорски избирателен район. Бил е заместник-председател и председател на комисията по външна политика и отбрана в българския парламент. От 2009 до 2011 г. е ръководител на Постоянната делегация на Народното събрание в Парламентарната асамблея на Съвета на Европа.
На 30 октомври 2011 г. Живко Тодоров печели изборите за кмет на община Стара Загора с резултат на балотажа 67.12% от гласовете на старозагорци. На изборите през 2015 г. е преизбран на първи тур за кмет на града с резултат 79.04%.
Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните плановеИзбран е през 2009 г. за народен представител от 27-и Старозагорски избирателен район. Бил е заместник-председател и председател на комисията по външна политика и отбрана в българския парламент. От 2009 до 2011 г. е ръководител на Постоянната делегация на Народното събрание в Парламентарната асамблея на Съвета на Европа.
На 30 октомври 2011 г. Живко Тодоров печели изборите за кмет на община Стара Загора с резултат на балотажа 67.12% от гласовете на старозагорци. На изборите през 2015 г. е преизбран на първи тур за кмет на града с резултат 79.04%.
Господин Тодоров, стартирахте възлови проекти, свързани с развитието на Стара Загора. Ще успеете ли да ги довършите до края на мандата си?
Ще приключим всички започнати проекти. Успяхме да открием моста над жп линията, предстои откриването на обновения център на града, на залата на бившия Синдикален дом, която ще завършим до септември. Това ще бъде една модерна многофункционална сграда, в която ще се провеждат концерти, спектакли, външни продукции. До края на мандата ще приключим и работата по Центъра за даровити деца, чиято сграда получихме като дарение от нашата съгражданка Мария Жекова. Имаме богата инвестиционна програма по отношение на инфраструктурата на града ни. Ще ремонтираме кв. "Самара 1" - там ще подменим канализацията и цялостното водоснабдяване, ще асфалтираме улиците и ще обновим тротоарите. Работата по разширението на новия парк ще приключи до края на лятото. Работим по бул. "Руски" – главната улица, която свързва северната и южната част на града с останалите пътни артерии. Ще завършим много обекти и в сферата на образованието. Вече е готова сградата на ГПЧЕ "Ромен Ролан", СОУ "Железник", ремонтират се 9 ОУ и гимназия "Иван Вазов". Почти на 100% успяхме да обновим образователната инфраструктура на Стара Загора. Продължаваме работата си в тази посока. Акцентираме и върху ремонта на междублоковите пространства, тротоарите, улиците в града. Имаме готов проект за обновяването на Руския пазар. Предстои да сключим договор за реконструкцията на зоопарка.
Кои са основните посоки, в които трябва да се работи и занапред, за да запази Стара Загора добрите си темпове на развитие?
Това, което трябва да направим и занапред, е да даваме възможност на бизнеса, на всички хора да инвестират, да работят. Предстои да бъде променен Общият устройствен план на Стара Загора. Тази година ще бъде обявена процедурата и ще изберем изпълнител. Разговарял съм с архитектите на града да включим нови територии към територията му, тоест да разширим регулацията. По този начин ще дадем възможност на бизнеса да инвестира в нови зони. Трябва да продължим добрия диалог с държавата, за да привлечем повече инвеститори към Стара Загора.
Приехте рекорден за Стара Загора бюджет от над 125 млн. лева. Кои са предимствата му?
Основното предимство на бюджета тази година е, че е с приоритет "Култура и образование". Твърде малко общини в днешно време отделят средствата за култура, които дава община Стара Загора. Както вече посочих, завършваме знакови обекти в културната сфера на града ни. Община Стара Загора отделя около 2 млн. лева за Центъра за даровити деца. Музей "Литературна Стара Загора" ще бъде оборудван и открит до края на годината. В бюджета акцентираме и върху инфраструктурата на града, която е много важна за удобството на нашите съграждани. Бюджетът действително е рекордно висок за община Стара Загора. По-големият размер идва, разбира се, и от по-високата събираемост на данъците. В Стара Загора данъците и таксите не са повишавани от 2012 г., а това е добре за бизнеса.
Стабилна ли е финансово община Стара Загора?
За разлика от много други общини Стара Загора няма неразплатени задължения и големи кредити. В рамките на 7-те години, в които съм кмет, кредитният рейтинг на общината беше повишен два пъти. В края на септември 2018 г. "Стандарт& Пуърс" потвърди своя дългосрочен кредитен рейтинг BBB- със стабилна перспектива. Следващо повишение може да има само ако се повиши кредитният рейтинг на държавата.
Кои са проектите, за които Стара Загора получи държавна подкрепа?
Благодарение на държавата успяхме да разширим парк "Артилерийски". Финализирахме много успешни проекти със съдействието на ПУДООС и аз искам да благодаря за това на директора на ПУДООС госпожа Ренета Георгиева. Тези проекти ни дадоха възможност да обновим кв. "Самара 3", кв. "Три чучура–север" и кв. "Самара 1". Те подобриха живота на хиляди старозагорци, които живеят в тези квартали. Смятам, че и занапред трябва да се съсредоточим върху създаването на по-добри условия за живот на хората – междублокови пространства с красиви детски площадки, възможности за паркиране и други удобства за гражданите.
Има ли интерес към новата индустриална зона на града?
Още тази година ще бъде изградена инфраструктурата на новата индустриална зона. Има голям интерес както от български, така и от чуждестранни инвеститори. Те изчакаха да бъде приет подробният устройствен план на зоната, за да стартираме процедурите по купуване на парцелите.
Много пъти сте казвали, че децентрализацията има решаващо значение за развитието на българските градове. Как трябва да стане тя?
На първо място е необходимо да има стратегия за децентрализация на държавата за 10 години напред. Би могло всяка година да се прехвърлят определени правомощия към общините. Ние, кметовете, имахме предложение за създаване на общинска полиция. Сега един кмет не може да постави камери на пътя и да глобява за превишена скорост. В големите градове това е основен проблем. Парламентът до този момент обаче не е приел нашите предложения за изменения.
Какво трябва да се направи, за да се върнат повече млади хора в Стара Загора?
Процесът на изселване на младите хора в столицата и в чужбина започна още от 1989 г. и не е спирал оттогава. Нормално е младите хора да отиват там, където има по-добри условия за живот. Този процес ще спре, когато България създаде достатъчно добри условия, които се доближават до тези в другите европейски страни. За целта се иска сериозна държавна работа, повишаване на стандарта на живот на хората.
Вие бяхте най-младият кмет на партия ГЕРБ в първия си мандат. Какво ви взе и какво ви даде кметският пост през изминалите години?
Възможността да променям родния си град и да виждам как той става по-добро място за живеене ми носи огромно удовлетворение. Винаги съм се надявал, че чрез по-упорита работа ще мога да допринеса за ускореното развитие на Стара Загора, за по-добрия живот на своите съграждани.