Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
По света зеленото строителство освен бизнес за милиарди в последните години все повече започва да прилича на експеримент за границата между фантазията и реалността. Вече не става въпрос само за спасяването на земята от свръхконсумация на ресурси, а за бизнес модел, който ще създаде предпоставки за подобряването на икономическото развитие и здравето и комфорта на хората. В резултат на това все повече на пръв поглед ексцентрични проекти се опитват да провокират ново отношение към сградите – като към живи структури, които сами осигуряват нужните си "консумативи" (енергия и вода), контролират стриктно разходите си и лесно се нагласят към променящата се среда. Така в последните месеци проектите с претенции за "наистина зелен" и "най-зелен" стават все повече и демонстрират непознати, дори "луди" решения - като например използването на водорасли за производството на енергия и пречистване на въздуха...
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
10 коментара
Гг
Някой от тези „зелени сгради" наистина ще позеленеят след време, масата от това което се прави в тази насока в БГ е ремонт, саниране и пр. на съществуващи детски градини, училища, сгради на държавни учреждения и пр. Поне аз това което успях примерно да погледна примерно по одобрени проекти по ОП Козлудуй, то нещата са миеко казано недомислени, което е или поради некомпетентност или... Това е съвсем нов тип строителство, с непознати и недостатъчно изследвани ефекти и възможни дефекти, при самите пасивни сгради се цели почти максимално изолиране на средата, а това в масовия случай се постига с т.нар. ефект на запечатана найлонова торбичка, като в случая в БГ широко се пренебрегва нуждата от ефективна климатизация (особено при административни сгради, детски заведения и пр.), не са достатъчно добре изследвани ефектите на този тип технология какво влияние указва в-у различните по вид и начин на изпълнение конструкции, или по- конкретно как влияе задържането на влагата при санираните панелни жилища , където основно се разчита на качествени заварки м- у самите елементи, т.е. самото саниране създава ли възможност за развитие на ускорена корозия и пр. др. важни фундаментални въпроси които един ден се надявам да не ни изненадат като първи сняг кмета на София.
До коментар [#2] от "beriya":
[quote#2:"beriya"]амото саниране създава ли възможност за развитие на ускорена корозия и пр. др. важни фундаментални въпроси[/quote]
Хубаво, ама панелки има в цяла Европа, дори в Англия. И навсякъде ги санират. Точно по същия начин. Разликата е че там санират на 100%, пък ние влачим процеса с години. Освен това, повечето държавни сгради, за които говориш са тухлени. Нещо не си спомням да съм виждал панелна детска градина или училище. И всичките са на парно, поне в София. Проветряват се повече от обилно, нали са публични сгради! Въобще няма спомен в БГ публични сгради да са правени с панели, като изключим малкото метални конструкции, но бъди сигурен че точно те ще ни надживеят всичките, защото са оразмерявани на принципа сметката + 100% от мене + 50% от главния проектант + 50% запас (тогава се лежеше в затова за паднала сграда), това при излишък на желязо от Кремиковци. За ЕПК да не говорим. В Китай едно ЕПК беше паднало и ... си останало цяло, просто строи настрани :-) Аз живея в такова нещо и да ти кажа не виждам начин да бъде бутнато без ядрен взрив, като знам на колко стомана удрям за един мрежови кабел :-) Само замазката ми е 10 см, смятай колко бетон и стомана има.
Саниране му е майката. Аз постигнах чудеса и съм супер доволен как от бетонния мраз (стигал съм до 600 лв. за две стаи, другите бяха в ремонт), сега ходя по гащи цяла зима и плащам 200 кинта за газ, в най-кучешките месеци. А и всеки квадрат стиропор е ядец за разни там араби и руснаци (и руменовци), освен че е кеф за джоба. Пък съвсем отделен въпрос е че панелките не стават за живот по съвсем други причини. Но за който няма - саниране. Като проима - тухла и 4-6см фибран, троен стъклопакет и задължително външни щори, ламелни.
До коментар [#3] от "misho73":
Колега София не е България, из България съм виждал училища, детски градини, кметства и пр. обществени сгради от най- разнороден тип и дори с разнородни специфични проблеми (детска градина с изолация етернит, сгради при които се е случило при самото строителство преди години, да пропадне плоча над плоча и изграден етаж и повече отгоре и пр.). Конкретно за проблем при панелно строителство вчера дискутирахме с колега проблем на жил. блок при който има проблем с уливане на вода във фугите и с времето множество заварки в следствие корозия и пр. са компрометирани (разбирай прекъснати) в момента тази сграда се потдържа основно от 2 кули и е с отклонение около 20см. на 4 етажен блок, разбира се всичко това почти по никакъв начин не притеснява нейните обитатели и дори не се замислят от допълнителната вреда която могат да причинят с едно евентуално цялостно саниране. С горното съвсем не казвам, че санирането е лошо мероприятие, дори напротив, но личното ми мнение е, че липсата на адекватна вентилация, липсата на качествено обследване и ред др. проблеми ще ни създадат сериозни проблеми при едно бъдещо земетресение.
ПП Дори в древността при изграждането на стени (мисля, че е излишно да казвам, че не са запечатани като в найлонов плик) са предвиждали вентилационни отвори, част от тези съоражения са оцеляли и до днес (нагледни примери могат да се видят в Хисаря, Велико Търново и др.).
[quote#3:"misho73"] 4-6см фибран[/quote]
Виждам, че даже и ти, колежа инженер, си се подвел по тия пусти 4-6 см :) Нещо като да ушиеш зимна пухенка, пък да ѝ сложиш само 1 мм пух. От 40-те лв на квадрат изолационния материал е 10%, а ако ги направиш примерно 10 или 15 удвояваш ефекта. В Германия пасивните къщи с 30 см нямат отоплителна система, поне не и в традиционния смисъл.
До коментар [#5] от "mrvip":
Прав си колега,но тия с 30см. изолация са друга история, там целия проект се „върти" около идеята за пасивна къща, а тук се дават пари за 1мм пух, ама не пух ами заместител на пуха. Има много добри технологии с минерална вата примерно, при които е минимизиран ефекта на „запечатана найлонова торбичка", но там изпълнението е друго и цената също.
Още повече, че въпросни 4см. фибран, при определени условия могат да влошат самата топлоизолация, пример- при маломерни жилища строени с външни стени от „тухла единичка" (и ако някой се съмнява, да и това го има, и е особено често срещано при гредоред старо строителство), а особено трагичен може да стане резултатът ако тухлите са недобре опечени навремето (който е виждал недобре опечена тухла престояла на влага ще разбере), в случая на високи нива на влага стените ще абсорбират част от нея и ще се влоши драстично коефициента на топлопроводимост.
Впрочем ако прословутото саниране със 75% европари се направи със същите 5 см, това ще е грандиозна разсипия. Да се изпусне такъв момент за наистина добра изолация, в която разхода за изолациянния материал е някъде на опашката след всичките проекти, лихви, транзакционни разходи, труд, ВиК и т.н. ще е направо престъпно.
[quote#6:"beriya"]ефекта на „запечатана найлонова торбичка"[/quote]
Това е едно от грешните схващания по отношение на изолацията. Първо този ефект идва най-много от модерните дограми, защото наистина се затварят плътно и няма къде да ходи влагата. А да чакаш 10 литра влага, колкото се отделят на ден в едно домакинство от пране, цветя, готвене, дишане, къпане и т.н. да минат през стената, колкото и да е дишаща, си е кауза пердута. Затова пасивните къщи от една страна се правят възможно най-херметични, даже се тестват под налягане за течове на въздух, а от друга се слага вентилация с рекуперация (прехвърляне на топлината от излизащия на влизащия въздух), за да е въздуха постоянно свеж без загуба на топлина.
До коментар [#7] от "mrvip":
Е как ще е грешно колега, в БГ кой слага изолация без да е сложил ПВЦ или алуминиева дограма, та то това си е модата и върхът на лукса в схващането на мнозинството българи, а масата от народа дори не са чували за рекупатора и ефекта от него. Друг момент е, че масовото саниране се извършва основно планово на обществени сгради, а там е като стандарт запечатването тип „найлонова торбичка", като в масата от случайте се предвижда принудителна вентилация само в кухните (ако има такива) и евентуално някъде в санитарните помещения, но второто е по- скоро изключение. Още по -големия абсурд от това което виждам е, че дори при ремонт на поликлиники и спешни центрове не се предвижда принудителна вентилация, където реално следва да има не само принудителна вентилация, но и би следвало да бъде окомпектована с подходящи филтри,а това реално е трябвало още преди години да се въведе като стандарт, но уви.
До коментар [#8] от "beriya":
Грешно в смисъл, че вместо да се сложи вентилация, се обвинява дограмата че едва ли не произвежда вода, развиват се теории, че трябвало да е дървена, че да "диша", изолацията пък трябвало да е с вата (в което няма нищо лошо, но просто не решава този проблем), а не със XPS/EPS, пак за да "диша", а всъщност никакво дишане не решава проблема със 10-те литра влага, произвеждани ежедневно в домакинството. Козата си сака пръч, демек вентилация (с рекуперация, че иначе се губи смисъла от цялата работа).
До коментар [#9] от "mrvip":
Относно самия топло обмен май за едно и също говорим (дори не само го говоря, но и в момента вграждам подобна система за принудителна вентилация в своя дом), но някак си ...
Впрочем, ако се презаварят компрометираните заварки, а тези с компрометирана обмазка се обмажат то и при панелното строителство няма да има особен проблем дори и да се запечата някаква влага, но това са идеални частни случаи които дори не са изключение, просто липсват, също както и вентилационните системи- просто липсват.
Относно дървената дограма- не случайно ПВЦ имат варианти на имитация на дърво и цената е Х 2.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.