Жилищният пазар: Стабилно нагоре
През 2014 г. цената на жилищата и сключените сделки достигнаха най-високото си ниво след 2008 г.


Георги Желязков

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
"Сега е идеалният момент за покупка на имот", "Цените на жилищата достигнаха дъното", "Няма накъде повече да поевтиняват". Това са само част от прогнозите, с които предприемачите и агенциите за недвижими имоти всяка година се опитваха да върнат купувачите на имотния пазар, след като през 2009 г. той на практика се срина. И всяка година се оказваше, че дъното не е достигнато, че моментът не е никак идеален и всъщност има накъде още да се пада. Хората предпочитаха да държат парите в банки на депозит, а самите финансови институции свиха до минимум ипотечното кредитиране.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
10 коментара
Защо имам чувството, че тази статия съм я чел и предишни години. На имотните прекупвачи май пак им се присънват нови печалби. Патосът си личи "През 2014 г. реалният ръст на брутния вътрешен продукт на страната достигна впечатляващите 1.7% и ...".
Какво им е "впечатляващото" на тези 1.7 %. Та СССР по време на "застоя" имаше растеж 1.8% по западни оценки, разбира се.
И по други сайтове се наемат да декларират "оживление" на пазара на имотите. Редакторите често са на пряко подчинение на строителни фирми (недвижими имоти) и са задължени да пуснат нещо разведряващо. Справка - Petel.bg и Гуцанов. На читателите им е известно, че стане ли дума за строителство, новината е най-малкото грандиозна и предсказана от Касандра.
Да не забравяме, че от активния пазар на недвижимости индиректно печелят банките, т.е. новината е положителна както и да погледне чиляк.
Лекото оживление се дължи на историята с КТБ, след като хората си взеха парите, но това е от ден до пладне. Скоро пак този пазар ще замре. Няма ли стабилен икономически растеж и скок на заплатите, няма как цените и броят сделки да вървят нагоре.
Напечатаха достатъчно хартия !
Има нужда от балон !!!
[quote#3:"Биби Бояджиева, марсиански трол"]Няма ли стабилен икономически растеж и скок на заплатите, няма как цените и броят сделки да вървят нагоре. [/quote]
""Скок"" на заплатите и стабилен икономически растеж никога не е имало.
До 2008 имаше ччат-пат някакъв ръст на заплатите.
Цените вървяха нагоре главно поради вътрешната миграция в държавата и механичния прираст в 5-6 града. Точно и поради тази причина и по време на кризата хубавите апартаменти в кварталите с някаква /не казвам хубава, това в БГ е безмислица/ запазиха цени или поевтиняха минимално, общо с 10% за 5 години.
Единственото което спасява цените на имотите е символичния данък имоти и липсата на каквито и да е правила за поддържането им.
Навсякъде в "белия" свят данък имоти е близо 1% пазарната цена на имота.. затова имат и хубави улици, добър стандарт на живот.. а не като при нас - супер скъпи имоти за нашите доходи и в същото време огромна мизерия.. нито инфраструктурата е поддържана, нито имотите се поддържат. Всичко ни е внос.
Балонът в цените на имотите и поддържането му е основната причина държавата ни да е на това положение. Превърнаме имотите от активи в най-обикновена стока за спекула. Държат се стотици хиляди неподдържани имоти без да се използват .. заключени. В същото време цените високи.. 500 лева заплата.. а човекът живее в жилище за 200 хиляди лева!??!? това само в България може да го има.
http://mickideas.blogspot.com
В България, вместо богатите да плащат повече данъци за финансират инфраструктурата която ги обслужва.. данъци плащат най-вече работещите от средната класа. Богатите, тия с най-голяма собственост - почти никакви данъци не плащат - всичко минава през фирми, а данък имоти е символичен. Те получават наготово - инфраструктурата около имотите си.. /сегашният данък сгради не покрива даже окосяването на тревата/.
все едно в един блок - хората да си плащат ремонтите по общите части/например покрива, или охраната/ не на база собственост, а на база - кой какви доходи има, и кой какво си е купувал!?!? Това, че един може да има мезонет за 1 милион, а друг гарсониера за 50 хил. няма значение в момента.
[quote#0:"КАПИТАЛ"]Жилищният пазар: Стабилно нагореПрез 2014 г.
цената на жилищата и сключените сделки достигнаха най-високото си ниво след 2008 г. [/quote]
къде е новината тук ??
това се знаеше поне от 2013 год че ще стане
***************************
обърнете внимание какво пише на Втората страница от статията...
[quote#0:"Капитал"] И въпреки че през 2014 и началото на 2015 г. има пазарни предпоставки за ръст на цените и сделките,
не бива да се изключва банковата криза, на която станахме свидетели през лятото на 2014 г [/quote]
разумните отдавна инвестираха в имоти...
за тях Няма банков Риск
"останалите" ...ще научат капитализма по Правилния начин ;)
4805 сделки за жилища в София?Е чакайте-нали в София живеели два милиона души,дори три.Тези 800 хиляди над официалните 1 милион и 200 хиляди,защо не сключват сделки за жилища?А сега се сетих-не сключват такива сделки,защото живеят само в болните умове на някои хора.
Броят сделки не се отнася за големите градове, а съответния район на Агенцията по вписвания и включва както жилища, така и земеделска земя.
В имотен регистър обхващат всички 113 Служби по вписванията в страната, както следва:
София, Айтос, Ардино, Асеновград, Балчик, Белоградчик, Берковица, Благоевград, Ботевград, Брезник, Бургас, Бяла, Бяла Слатина, Варна, Велико Търново, Велинград, Видин, Враца, Габрово, Генерал Тошево, Горна Оряховица, Гоце Делчев, Гълъбово, Девин, Девня, Димитровград, Добрич, Дряново, Дулово, Дупница, Елена, Елин Пелин, Елхово, Етрополе, Златоград, Ивайловград, Исперих, Ихтиман, Каварна, Казанлък, Карлово, Карнобат, Кнежа, Козлодуй, Костинброд, Котел, Крумовград, Кубрат, Кула, Кърджали, Кюстендил, Левски, Ловеч, Лом, Луковит, Мадан, Малко Търново, Мездра, Момчилград, Монтана, Несебър, Никопол, Нова Загора, Нови Пазар, Омуртаг, Оряхово, Павликени, Пазарджик, Панагюрище, Перник, Петрич, Пещера, Пирдоп, Плевен, Пловдив, Поморие, Попово, Преслав, Провадия, Първомай, Раднево, Радомир, Разград, Разлог, Русе, Самоков, Сандански, Свиленград, Свищов, Своге, Севлиево, Силистра, Сливен, Сливница, Смолян, Средец, Стара Загора, Тервел, Тетевен, Тополовград, Троян, Трън, Трявна, Тутракан, Търговище, Харманли, Хасково, Царево, Чепеларе, Червен бряг, Чирпан, Шумен, Ямбол.
В райони с голяма площ, като Пловдив, Плевен и Русе, се търгува и много земеделска земя, което сериозно изкривява статистиката.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.