Професионалното управление на сгради набира скорост
Близо 20% от сградите в България са избрали да се доверят на професионалните домоуправители


Деница Симеонова

Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
8 коментара
Това се случва основно сред новите блокове, в старите където най-много има нужда от професионално управление и поддръжка михлюзите се услушват, че не дай Боже да им се налага да плащат 5 лева за чистачката на месец плюс още толкова за поддръжка.
Какво е професионалният домоуправител... и има ли почва у нас?
У нас също ще има почва, ако живущите се съгласят освен да плащат сметките и да изхранват "професионалиста". Лично аз не виждам как този професионалист ще намали разходите на живущите - но със сигурност ще ги увеличи. Второ - какво ни гарантира, че този "професионалист" ще е добросъвестен. Нищо! А това означава, че и той трябва да проверяван и контролиран от живущите. Колко от бабичките боравят с интернет за да се оправят с новата платформа? Вече чуя ли за нововъведения веднага си мисля, че някой силно е закъсал за пари.
Интересно защо за сградите има професионално управление с професионален домоуправител, а за държавата няма? Каква е професионалната пригост за управление на държава на един военен пенсионер, който цял живот е изпълнявал чужди заповеди?
Цитирането на германски опит доказва за пореден път защо у нас няма да стане скоро така! Всеки германец знае какви са общите разходи и кой колко % е длъжен да дава! У нас нито някой прави законови общи събрания /по идеални части/, нито има адекватни отчети, нито консенсус за ремонти. Събираемостта е ниска, общо взето покриват се разходи за елктричество и това е! Реално няма как да принудиш някой да плаща, още повече навреме! А и на болшинството КОЧИНАТА ИМ ХАРЕСВА, стига да не се дават пари!
Полезни помощници - повече от година имаме такъв и в блока
С доста зор ги убедихме и вече от години и ние си имаме такъв домоуправител и нямаме грижи
Нормално половината живущи в блока са писури, дето ни приемат, ни предават. Иначе законът не е лош, но как да изгонят от един вход половината обитатели, на всичко отгоре и собственици. Иначе когато преобладаващия брой са читави, няма никакви проблеми, даже и да няма никакъв домоуправител.
В Германия е друго, там и законът е неумолим и хората не си правят илюзии, че могат да го заобиколят.
Хващам се за последното изречение на #7 - "В Германия е друго, там и законът е неумолим и хората не си правят илюзии, че могат да го заобиколят" ! - Това обяснява всичко - не само за етажната собственост, но и изобщо за държавата ни ! Там ,където законът е неумолим (т.е. спазва се безусловно) има държава , където не - има имитация !
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.