Оцвети ми това
Боравенето с цветовете в интериора е от изключително значение за здравословна и устойчива среда на обитаване, е мнението на специалистите
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Някои каталози с цветовете на бои могат да си съперничат със стихосбирки по поетичност и развихряне на въображението – от пустинно цвете и небесносиньо до дъх на слон, кожа на алигатор, а от тази година и има съвсем ново бяло, което е определяно като чаша, пълна с мляко, което е точно с 2% масленост. Безкрайните нюанси на цветовете объркват обикновените потребители. Американската компания за висококачествени бои Benjamin Moore например предлагат 72 вида червено. Те обаче не могат да се конкурират по креативност в названията с британската компания за луксозни бои Farrow & Ball, които не се страхуват да прибягват към имена като "мъртва сьомга"– тъмен цвят между розово и кафяво. Цветът на мъртвата сьомга е съвсем различен от цвета на 2019 г. според института на Pantone, който е жив корал. Живият корал беше излъчен след проучване на социалните, икономическите и политическите процеси през предходната година и основното обяснение на Pantone беше, че хората са преживели доста стрес и искат да виждат и усещат нещо, което би ги успокоило и дало солидна основа и чувство за подкрепа в ежедневието им, както и жажда за живот. И ако такива обяснения в момента се възприемат от модни дизайнери, архитекти, експерти, графични дизайнери като съвсем логично звучащи, то преди години на хората са им звучали странно.
От първата "Теория на цветовете", която е не на друг, а на самия немски поет Гьоте, до наши дни са направени множество научни проучвания как влияят цветовете на хората. Някои на границата на научното, други изцяло изкуствоведски и архитектурни като трактата на Василий Кандински върху психологическото въздействие на цветовете. "Тази година се навършват сто години от създаването на Баухаус школата, част от която е бил Кандински. Те поставят основите на съвременните ни модерни разбирания за интериорни цветове", казва изкуствоведът Васил Макаринов. Той обръща особено внимание на трите основни цвята - жълто, червено, синьо, които обвързва с геометрични фигури и им придава допълнителна символна натовареност. "Сгради, които са били по образци на Баухуас, са обръщали специално внимание на тези цветове, включително и къщата на Сирак Скитник на ул. "Борова гора" в София. Според него в момента има едно връщане към наситените цветове в интериора от тази епоха на модернизма и, разбира се, към бялото. "Апартаментът, в който аз живея, също е изцяло в бяло – един неутрален цвят, отделно модерен във всички конотации на думата." На българите им отнема време да се откъснат от така любимия им бежов или жълтеникав цвят и да посегнат смело към бялото.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.