Закуска по всяко време

Бисквитите продължават да са един от най-популярните десерти с пазар за над 124 млн. лв. годишно

Бюлетин: Моят Капитал Моят Капитал

Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.

Думата бисквита произхожда от латинските bis - двойно, и coquere - готвене, и буквално означава изпечени, сготвени два пъти. Името идва от начина, по който са приготвяни първите бисквити - първо са били печени във фурна, а след това - сушени на бавен огън. Първите продукти са известни още от седми век, били печени в пещите след хляба и се използвали като дълготрайна храна. Персийците първи започнали да добавят към тестото масло и яйца, а след това мед, за да я подсладят.

През Х век арменските монаси разпространили джинджифиловите бисквити, които се приготвяли с мед или петмез, подправен с джинджифил. През Средновековието бисквитата не била аскетично тесто, а подсладена паста от готов хляб, изпечена за втори път. Бисквитите се превърнали в основно средство за прехрана и първостепенна необходимост за корабоплаването през средните векове, защото били едновременно дълготрайна, засищаща храна, която не заема прекалено много място. През 1588 г. дневната дажба на британския кралски флот била 450 г бисквити и един галон бира.


Архивът на "Капитал"

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

4 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    princess_x avatar :-|
    princess_x
    • - 2
    • + 5

    ''Леката калорична закуска''

    Как може една закуска да е едновременно 'лека' и 'калорична'?! А като се вземе предвид, че става въпрос за бисквити, то думата 'лека' е абсурдна. Смятам за много неправилно да се посвети цяла статаия на един продукт, който е напълно излишен от диетата на хората; който допринася много за неправилното хранене и за епидемията от затлъстяване, която застрашава страната ни. Особено е важно да се обърне внимание на факта, че бисквитите, които са наводнили нашия пазар, освен че са висококалорични, са произведени от ред, вредни за здравето, субстанции. Високо съдържание на захар, сол и мазнини (хидрогенирани растителни, палмово масло, маргарин -това са предимно мазнините, използвани в направата на бисквити); към това трябва да се прибавят и оцветители, консерванти и един Господ знае какви други химически 'нововъведения'.

    Най-добре е хората изобщо ДА НЕ КУПУВАТ бисквити от магазините, а ако толкова много им се иска да ги ядат, то най-добре е да си ги опекат у дома като използват чисто масло, олио от слънчоглед или зехтин. Като контролират количеството захар, което използват.

    Но съществува огромен ПРОБЛЕМ, а именно, че съставът на промишлените бисквити и други захарни изделия е манипулиран по такъв начин, че да доведе до ПРИВИКВАНЕ и все по-голяма консумация на тези продукти. Постепенно ВКУСЪТ НА ХОРАТА СЕ Е ПРОМЕНИЛ и те възприемат за нормални и дори вкусни чудовищно отвратителните 'сладкиши', които се продават по магазини и сладкарници! И техният сладък вкус и съдържание на мазнини ги правят неустоими и засилват желанието за още и още - а именно това е целта на производителите и продавачите - да увеличават все повече ПЕчАЛБИТЕ. За съжаление мнозинството от хората не си дават изобщо сметка за този процес и не знаят как да му противостоят.

    А човек, който е свикнал да приема ИСТИНСКА храна, бедна на захари, сол и мазнини, вижда във сладките 'лакомства' по нашите магазини единствено престъпно опасна за здравето химия, която отгоре на всичко е и с НЕПРИЯТЕН вкус.
    За съжаление става все по-трудно да се противодейства на масовата атака на 'хранителната' промишленост и дистрибутори, особено, когато държавата не привлича вниманието върху ИСТИНСКАТА СЪщНОСТ НА ПРОБЛЕМА ЗА ЗАТЛЪСТЯВАНЕТО.

    Нередност?
  • 2
    tedkamedka avatar :-|
    tedkamedka
    • - 1
    • + 1

    До коментар [#1] от "princess_x":

    О, как искам да Ви "наблъскам" 100 плюса за мнението. Моята мечта е българинът някакси да се осъзнае и да спре да купува и употребява боклуци като бисквитки, шоколадченца и тем подобние.....Ха дано, ама на дали......

    Нередност?
  • 3
    princess_x avatar :-|
    princess_x
    • + 2

    До коментар [#2] от "tedkamedka":

    Уви, такава е тенденцията в целия свят - хора, дрогирани от храната, която приемат, и безсилни да се изправят срещу мултинационалите, разпространяващи тази храна-отрова. А единственото, което здравните институции и правителствата правят е да повтарят рефрена за 'образоване' на населението по отношение на храненето. Ами като се 'образова' това население,

    Нередност?
  • 4
    princess_x avatar :-|
    princess_x
    • + 2

    Продължение: като се 'образова' това население, а в същото време няма голяма алтернатива в избора на здравословни продукти, какво ще стане - ще се трови в пълно съзнание?!

    Нередност?
Нов коментар

Още от Капитал