проекта с обща прогнозна стойност от 350 млн. лв. е разписала община Несебър в плановете си до 2020 г.
Една от основните цели, която си е поставила община Несебър, е градът да бъде привлекателен за туристите не само през лятото, но и през всички сезони на годината. "Старият Несебър е уникален град. Имахме два мониторинга на Комитета за световно наследство към ЮНЕСКО и те са положителни - Несебър върви в добра посока. Напрежението, че градът ще бъде изваден от ЮНЕСКО, беше създадено изкуствено", казва кметът на черноморския град Николай Димитров.
Археология, черкви и стари къщи
Това лято старинният град ще посрещне туристите с изцяло сменени настилки на улиците.
Община Несебър ще инвестира значителни средства и в археология, защото Несебър е вписан в списъка на градовете със световно културно наследство по три показателя - археология, средновековни византийски църкви и старинни къщи, обявени за паметници на културата от местно значение. Общинската администрация планира да изгради в стария град и нови зони за отдих, спортни и детски площадки. В типичния за стария град стил ще бъде построена нова детска градина.
В плановете на общината влиза и реставрацията на всички 11 църкви - паметници на културата, намиращи се на територията на Стария Несебър. "Развитието на религиозния и поклоннически туризъм става един от главните акценти в програмата за развитие на Несебърска община", казва Николай Димитров. В стария град по проект "Духовен път" вече са реставрирани няколко от старинните църкви. В една от тях - "Света Параскева", е подредена експозиция на старинни стенописи. В църквата "Христос Пантократор" се открива изложба на стари карти от Средновековието, които доказват, че още тогава Несебър е бил важен стратегически център. Църквата "Йоан Кръстител" е превърната в оригинална концертна сцена, от която известни изпълнители даряват с незабравими мигове гостите на града.
В ход е проектът за укрепване и реставрация на църквата "Свети Йоан Алитургетос", одобрен за финансиране от фонда на посолството на САЩ в размер на 700 хил. долара.
Малко статистика
През изминалата 2014 г. Несебър е посетен от 25 хил. туристи от круизните кораби. През всеки ден от летния сезон в стария град Несебър влизат 30 - 40 хил. туристи, посочва кметът. За изминалия туристически сезон общината отчита ръст на туристите от 2-3%.В Несебър живеят около 22 хил. жители, безработицата е много малка, обобщава кметът. Повечето хора са заети през лятото и почиват през зимата. В общината има 38 хил. имота, собственост на руски граждани. Дори и през зимата в Несебър живеят между 2 и 3 хил. руски граждани. Проблем за тях остават визите. "Тези хора, инвестирали хиляди рубли в България, не могат да живеят тук, не могат да вземат виза, ако нямат акт 16 за имота", казва кметът. Той допълва, че проблемът е поставен пред Министерство на туризма и очаква да бъде намерен начин за разрешаването му.
Планове за 2015 г.
"Не планираме повишаване на местните данъци и такси, тъй като в Несебър данъчната оценка е една от най-високите в страната", казва Димитров. Акценти в работата на общината ще бъдат и довършването на проектите за новия програмен период, подготовката за летния сезон и посрещането на туристите.
Община Несебър е изпълнила на 100% бюджета си за 2014 г., приключвайки годината без дефицит и задължения. Бюджетната рамка тази година е 63.5 млн. лв., което е приблизително колкото и за 2014 г. Всяка година общината реализира капиталова програма от близо 20 млн. лв., като тази година не прави изключение - инвестиционната програма е 23 млн. лв. От тази сума 1.4 млн. лв. са предвидени за проектиране, а останалите средства са за строителните дейности по общинските проекти. Един от важните проекти на общината включва изграждането на Културен дом – голяма многофункционална сграда със зали, гримьорни, зала за опера, театър и балет. Инвестицията в проекта е 5.5 млн. лв., общината ще го реализира със собствени средства.
Приоритет на управата са инвестициите в инфраструктура. През август трябва да бъде завършена пречиствателната станция на Несебър, която включва разширение за още 225 хил. жители. Проектът е на стойност 94 млн. лв. и се финансира от оперативна програма "Околна среда". Самото съоръжение е разположено на територията на Равда и ще обслужва общо осем населени места, сред които Несебър, Кошарица, Свети Влас, Равда и Ахелой. Обработените количества отпадни води от пречиствателната станция ще бъдат извеждани на 2.5 км навътре в морето.
От 2008 г. досега в Несебър са изградени осем нови детски градини. Градът разполага с Център за рехабилитация и интеграция на деца със специални образователни потребности и Център за обществена подкрепа. Общината е изготвила проект за изграждане на многофункционална спортна зала, като надеждите са той да бъде финансиран през новия програмен период. Несебър планира да изгради и Център за опазване на флората и фауната. С този проект общината ще кандидатства за финансиране пред Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури. Общо по европейски проекти от 2008 г. досега община Несебър е усвоила около 140 млн.лв.
И до 2020 г.
"Не водим политика на оцеляване, а на планиране, дългосрочно развитие и растеж на общината", посочи Димитров. Доказателство за това е приетата програма за развитие на общината до 2020 г. В документа са заложени за изпълнение рекорден брой проекти - общо 158, а индикативната им стойност достига 350 млн. лв. Основна част от средствата (близо 60%) се планира да дойдат от еврофондовете, 17% могат да бъдат осигурени от общинският бюджет, а 12% - от частния бизнес, чрез реализацията на проекти за публично-частно партньорство. Най-големият такъв проект е изграждането на газопреносна мрежа на Слънчев бряг, Несебър, Свети Влас и Равда, чиято прогнозна стойност е 50 млн. лв. На същия принцип на финансиране общината обмисля да направи и модернизацията на рибарското пристанище, както и изграждането на яхтклуб в южната част на стария град. Сред проектите, които биха могли да се реализират на принципа на публично-частното партньорство, е създаването на индустриален парк в с. Оризаре.

проекта с обща прогнозна стойност от 350 млн. лв. е разписала община Несебър в плановете си до 2020 г.
Една от основните цели, която си е поставила община Несебър, е градът да бъде привлекателен за туристите не само през лятото, но и през всички сезони на годината. "Старият Несебър е уникален град. Имахме два мониторинга на Комитета за световно наследство към ЮНЕСКО и те са положителни - Несебър върви в добра посока. Напрежението, че градът ще бъде изваден от ЮНЕСКО, беше създадено изкуствено", казва кметът на черноморския град Николай Димитров.
0 коментара