Велико Търново: бавно и категорично завръщане към царската слава
Градът става все по-атрактивно място за живеене и за правене на бизнес
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Преди около 15 години Велико Търново е средна община с по-малко от 100 хил. жители и бюджет от 19 млн. лв. Областта е една от най-зле представящите се в Централна Северна България. Но за старата българска столица това е само временно явление – тя е обречена на успех заради многобройните си дадености, а разгръщането на пълния им потенциал е само въпрос на време (и на изграждане на подходяща инфраструктура).
Велико Търново е един от най-разпознаваемите туристически центрове у нас, липсата на тежка индустрия го нарежда сред най-чистите. Има два университета и над 10 хил. студенти. В момента общината управлява бюджет от над 60 млн. лева благодарение на субсидиите от ЕС, а безработицата в града е около 4%. Единствено Велико Търново и Варна в целия регион имат положителен естествен прираст.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
5 коментара
Търново е много приятен романтичен, туристически и студентски град, но за бизнес и икономика не ми го хвали, освен ако не искаш да се занимаваш с дюкян за сувенири.
"... повечето кадри на Факултета по математика и информатика на Великотърновския университет, предпочитат да наричат града си "малката Силициева долина". "
Тук истината е, че всъщност повечето кадри на Великотърновския университет са кадри на Русенският Университет - традиционният академичен център в Северна България. Всъщност държавата България хвърли неимоверни усилия да превърне Търново от незначителен провинциален град в нещо повече и то за сметка на исторически утвърденият икономически мотор на Северна България - Русе. Дълги години 5-тият по големина български град Русе беше пренебрегван заради наливането на държавна помощ към Търново.
Е, Русе като е такъв икономически мотор, кадрите му защо не се реализират там?
[quote#1:"Европеец"] Търново от незначителен провинциален град в нещо повече [/quote]
Леле мале колко комплексарщина
Търново е столица на България, защото няма бивша столица, както няма бивш президент.
Търново е първи или втори избор на всеки българин на въпроса "най-красив български град"
Мълчете си, ако не искате да получите смях и съжаление
Съгласен съм с "Европеец", че с икономика няма какво да се похвалим, а и то в статията си го пише, имаме само вафли, торбички и хотели.
Ако погледнем малко по-глобално, трябва да се замислим какви са перспективите за развитие в такова предприятие или хотел, от една поточна линия на друга или от камериерка ...????? в камериерка по морето.
Трябва да се привлече още бизнес извън туризма, иначе "...завръщане към царската слава" ще е невъзможно.
До коментар [#4] от "vma46433269":
Може би четеш само до средата ?
"Малката силициева долина
Но освен сектора на леката промишленост с изключително бързи темпове се развива и този на информационните технологии. В града има над 40 компании за разработка на софтуер, обработка на данни и аутсорсинг на информационни процеси. Едно ново поколение млади хора от Велико Търново и региона, повечето кадри на Факултета по математика и информатика на Великотърновския университет, предпочитат да наричат града си "малката Силициева долина".
Тук са "Вали компютърс", която се нарежда на 14-о място сред най-големите компании във Велико Търново с годишен оборот 37.7 млн. лева, "Осцеола" с над 130 служители, клонове на международни ИТ компании с по над 50 програмисти, както и десетки софтуерни компании с персонал от 5 до 20 души, чийто оборот обаче е съпоставим с този на предприятие. Заради добрите условия – университетите, чиста околна среда, по-лесна работа с администрацията, много компании от ИТ сектора се насочват към града, но и тук недостигът на кадри е много сериозен. Затова фирмите предпочитат да си партнират с Великотърновския университет, да финансират стипендиантски програми или да разкриват собствени стажантски програми и по този начин да набавят кадри за дейността си."
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход