Отглежданите животни в страната намаляват, а всички фермери трупат задължения поради неясната политика в сектор животновъдство. Това споделиха стопани, които тази година посетиха международното изложение "БАТА агро".
"В страната има едва около 200 ферми, които отглеждат над 100 животни", казва Михаил Тачев. Самият Тачев отглежда 140 крави във фермата си край Нова Загора. Само преди две години животните му са били два пъти повече. Намалил ги е драстично, за да контролира загубите си. При себестойност от 60 стотинки на литър мляко ние получаваме 50-56 стотинки. Това е голяма загуба, допълва фермерът.
"За да се запази секторът, трябва да се ограничи вносът на млечни продукти в България, най-вече на сухото мляко. Би трябвало да бъде защитена цената на млякото в страната. Искаме цената да не пада под себестойността си. Падне ли цената на млякото под 60 ст. на литър, изпадаме в дългове", казват млекопроизводителите. Според тях, ако България иска да има животновъдство, трябва да се правят последователни политики в тази посока. За момента обаче това не се случва.
Решението на проблема
Средният млеконадой във фермата на Михаил Тачев е от 6500 до 7000 литра. За да изгради модерна животновъдна ферма, отговаряща на всички условия, той е инвестирал 1.2 млн. лв. Фермата е разположена на площ 10 дка, изградени са стопански постройки, обори, силажни и торови ями. Недобрата цена на млякото обаче убива бизнеса, категоричен е той и подчертава, че сега загубата му от литър мляко е от порядъка на 5 до 10 ст. от литър. За да запази бизнеса си и да продължи да го развива и занапред, фермерът решава сам да реализира по-голяма част от продукцията си. От 2010 г. той разполага с млекомат в Нова Загора, чрез който реализира 20% от млякото си.
"Хората харесват млякото, увериха се в качеството му през годините", казва Тачев и пресмята, че за изминалите 7 години е продал 700 тона мляко с помощта на млекомата. 40% от млякото на новозагорската ферма отиват за свободния пазар, а останалите 40% - за преработката му в кашкавал. Тачев произвежда кашкавала си в близка до фермата мандра и го продава в магазините. Месечно произвежда около 2-3 тона кашкавал. "Може да изнасяме мляко и на външните пазари, но трябва да се обединим помежду си. За съжаление това трудно се постига", казва фермерът.
Компенсация на загубите
Изключено е да оцелеем, ако се занимаваме само с животновъдство, категорични са фермерите. Тачев развива още растениевъдство и фуражопроизводство, което му помага да изхранва животните си. Обработва около 3200 дка земи до Нова Загора. Отглежда пшеница, ечемик, царевица, слънчоглед и люцерна. Средният добив от пшеница е 500 кг на дка, а царевицата достига добив 800-900 кг/дка. Произвежда около 100 тона фуражи, като затвореният цикъл на производство, който реализира в стопанството си, му помага да се справи с трудностите в бизнеса.
Отглежданите животни в страната намаляват, а всички фермери трупат задължения поради неясната политика в сектор животновъдство. Това споделиха стопани, които тази година посетиха международното изложение "БАТА агро".
1 коментар
"Може да изнасяме мляко и на външните пазари, но трябва да се обединим помежду си. За съжаление това трудно се постига", казва фермерът.
Това е проблема на българите, а не ниските цени. Потъват поотделно, ама никога няма да съберат фермите на куп, и да печелят от мащаба. Отивам в кварталния магазин и търся мляко с лактобацилус булгарикус... и на малките производители чета "българска закваска", и евтини "изпрани" млека на цени като за немляко, а в голяма западна верига си пише "закваска: лактобацилус булгарикус...." Ми то ако им дават субсидии или ги спасят с минимални цени, тези предфалитните няма да слагат и закваска в млякото, нали цената им връзва и кво им пука нататък.