Градска икономика
Община Бургас инвестира в индустриални паркове, здравеопазване и инфраструктура, за да привлича бизнес. Този процес обаче върви трудно, а основният актив на града все така остава морето
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Бургас и морето. Оттам започва новата серия на "Капитал", посветена на големите и икономически активни градове. Има няколко причини да се вгледаме по-детайлно в местата, които движат българската икономика напред.
Първо, бъдещето е в градовете. Ако погледнете картата на Европейския съюз, разделена по региони, ще видите, че тенденцията за струпване на все повече население в икономически активните центрове е навсякъде. От това как се развиват българските центрове (извън София) ще зависи до голяма степен как се развива цялата икономика на страната.
Второ, тъй като в тези места текат много интересни процеси, които определят и ритъма на икономическото ежедневие на голяма част от хората, те искат опитен поглед и анализ, каквито "Капитал" винаги е предоставял. Например в броя за Бургас ще разберете, че хаотичното развитие на туризма води до нерешими проблеми дори при ръст на посещенията. Че инфраструктурата е важна предпоставка за идването на инвеститори, но не единствена. Че недостигът на кадри, изгонени от ниското заплащане и дълги години липса на икономически възможности, води до отлагането на милиони евро инвестиции. И че за решаването на тези огромни проблеми има нужда от активна и мислеща местна власт. Тази в Бургас за щастие е такава. Дали ще успее да се справи, е важен въпрос не само за областта.
И трето, зад всички икономически процеси стоят хора. Ако те успяват да разказват опита си и да водят смислен диалог помежду си и с местните власти, полето на възможности за всички ще се разшири. Ако постигнат това, "Капитал Градове" ще са успешен проект.
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.