Шепотът на фасадите
Сблъсъкът между автентичните фасади на русенските сгради от края на XIX в. и съвременните им функции не пречи на богатия архитектурен дух на града
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Прякорът на Русе "малката Виена" може да е клише, но пък се е появил с основание. И двата града са на река, и двата имали атмосфера на аристократизъм. Допреди цял век, в следосвобожденска България, Русе цъфти, но не е избран за столица. Тогава река Дунав оказва благоприятно влияние върху развитието му. В края на XIX век и преди 1944 г. Русе е европейски град, в който собствениците на впечатляващите сгради са с пъстър произход, далеч не само българи. Сред архитектите също е имало редица чужденци, но и българи, завършили образованието си в Западна Европа. Централната част на града преплита в сградите стилове като готика, барок, рококо и т.н.
Архитектурният чар на Русе не се изчерпва с разходка в района на улица "Александровска", но дава една добра представа за заможните семейства, които преди повече от век са купували и строели къщи в града, както и за изтънченото отношение към детайла по фасадите. Неслучайно в спомените на известния русенец Никола Боздуганов улицата е наречена "витрина на изобилието", припомнят авторите на книгата "Сградите: Европейско културно наследство на Русе. Образи и истории" доц. д-р Васил Дойков и Мариана Димитрова. Изданието помага да се съберат парчетата от пъзела и да се разгледа историята на най-емблематичните сгради в града.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
1 коментар
Срамно е как "алчните" банки с готовност реставрират фасадите на старите паметници на културата, а "предприемчиви" бизнесмени ги палят и бутат, за да построят нещо със затъмнени стъклени прозорци.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.