🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

Последните самураи на Варна

През годините съвременното изкуство е намирало пристан тук. Тази сцена забави обороти, но все още се движи по малките улички

Виктория Георгиева пред една от работите си
Виктория Георгиева пред една от работите си
Виктория Георгиева пред една от работите си    ©  Венцислав Подаджиев
Виктория Георгиева пред една от работите си    ©  Венцислав Подаджиев
Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

В края на 70-те и началото на 80-те години на ХХ век Варна е убежище. Далеч от институционална София и държавните галерии, във Варна съвременното изкуство прави първите си крачки на открито и на съвсем неофициални места.

През 1982 г. Веселин Димов открива инсталацията си "Терен и конструкции" в Морската градина. Сред известно суетене БКП-Варна унищожава творенията на Димов, които се опитват да опишат връзката между човек и природа - 45 дни след откриването. Малко по-късно Димов създава работата си "Воден змей" над река Велека - една от отправните точки на българския авангард.


Архивът на "Капитал"

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

2 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    dourmana avatar :-(
    Petko Dourmana
    • - 3
    • + 3

    Поредната тенденциозна статия за изкуство, която чета в Дневник или Капитал :( Срамно е да промотирате само приятелите си и да твърдите, че това е история ...

    Нередност?
  • 2
    mnemosina avatar :-|
    mnemosina
    • + 4

    Не може да се казва за Вулкан и да не се каже за графичните ателиета там, за носителя на Хердерова награда Стоимен Стоилов, за Георги Лечев, Петьо Маринов, Димитър Трайчев и другите художници, които направиха в началото 80-те години във Варна да навлязат европейските тенденции в графиката.

    Нередност?
Нов коментар

Още от Капитал