Как църквата се сдоби с най-атрактивния имот в Пловдив

Благодарение на Георги Гергов сградата на бившето Гръцко училище стана собственост на митрополията

   ©  Гергана Михайлова
Бюлетин Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Съхранените и реставрирани къщи в Стария Пловдив не са единственото, което води върволици от хора по стръмните калдъръмени улички между Небет тепе, Таксим тепе и Джамбаз тепе. Награда за изкачването е и гледката, която се разстила от високото - целият Пловдив като на длан, плодородните полета на Тракия и силуетът на Родопа планина.

На едно от възвишенията там преди повече от 200 години било построено Централното гръцко училище. Дотогава децата се учели да четат и пишат в преддверията на църквите или по къщите на даскалите, припомнят хронологичните сводки. След Руско-турската война там е била къщата на консула Александър Церетелев, която изгаря в пожар, а в соцвремената на мястото е издигнато бетонно здание, което така и не бива довършено. На ключово място, то се вижда отвсякъде - основите му са вкопчени в скалата, до Амфитеатъра, точно над Понеделник пазара и тунела, минаващ през центъра на града.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

Все още няма коментари
Нов коментар

Още от Капитал