Непознатият дворец на България
Любим на двама царе и един диктатор, "Кричим" е със запазена екосистема и сега е отворен за посещения


Михаил Ванчев

Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Напрягам се да си спомня къде съм виждал езерото с водните лилии от двореца "Кричим". Ами да – в картината на Клод Моне, разбира се. Човек има чувството, че всички ландшафтни архитекти, които повече от век са работили на това място, за да създадат парка и да оформят пейзажа, са имали усещане за импресионизъм.
Иначе до самия дворец се стига с... питане. Табели тук няма още от времето, когато го стопанисваха потайни служби като УБО и НСО. От 10 месеца дворецът "Кричим" е Държавно ловно стопанство "Кричим" в състава на Югозападното държавно предприятие. И вече приема първите групи туристи, които са го намерили. Те не са ловци. Изстрели в "Кричим" няма да се чуват. Но елените лопатари все пак се крият от хората в близо 1400 декара невероятна широколистна гора. Благородното животно пристига тук за първи път в България преди почти век от Померания и досега популация от над 1000 елена е разселена в горите из цялата страна.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
1 коментар
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.