Детски градини vs детски градини
Частните детски градини привличат с методи, лукс и отношение, но въпреки бумащината държавните са предпочитани заради ниската такса
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Навърши ли пет години, всяко малко българче трябва задължително да мине през предучилищно обучение. Дали тази възраст ще се смъкне с още една година надолу, както предвижда новият Закон за образованието, още не е ясно, но това не променя факта, че ако преди детската градина и предучилищните паралелки бяха по желание, сега те са задължителни за всички малчугани. Но дори и без задължителната нотка детските градини са безспорно улеснение за работещите родители без баба или дядо "подръка".
Затова, когато наближи петата годишнина на хлапето, а даже още след раждането му, младите родители са изправени пред едно от важните решения, които трябва да вземат, докато го отгледат. В случая – частна или държавна детска градина да изберат. И двете, разбира се, имат своите предимства и недостатъци.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
5 коментара
Много е трудно днес с осигуряване на местата в детските градини, те все не достигат и семействата изпадат в безизходица как да ходят на работа и да отглеждат децата си, добре че са бабите и дядовците:)
А какво стана с идеята парите да следват детето. Пак я забравихме нещо. Аз лично не бих си дал субсидията, която полага на детето ми нито на частна нито на държавна градина. Родителските кооперативи са начинът хората да са ангажирани с развитието на детето си а не само да го оставя
.. оставят за отглеждане някъде. Тази идея обаче трудно може да бъде вкарана в главите на хора, които са произведени от т.нар. "система". До 7г. детето получава възпитание а не образование и въпреки многото приказки за значението на семейството, реално детето прекарва по-голямата част от времето и трупа голяма част от житейския си опит именно извън него. Така че изборът на метод на възпитание, отношение, учители, битови условия , хигиенни и хранителни навици трябва са нещата, които да са мерилото за мястото където си оставяме децата. За съжаление в момента се говори само за сграден фонд. Това че групите са по 40 деца и има един падар който да ги овиква да не се налагат няма особено значение за никой.. ама кво да правиш, системата се самовъзпроизвежда. Гледа деца като пилци, пречупва ги и резулатат е налице...
Имаме много добри общински детски градини, поне в София. Подобни проблеми съществуват навсякъде по света, социалното разделение започва от раждането на детето. А за родителските кооперативи ще съм много внимателен, не винаги знаете на кого ще попаднете в неконтролируема среда, дори при изрядни родители на конкретното дете.
Акос се дава за всяко дете ваучер на стойност примерно 400 лв на месец и родителите избират детската градина със съответните екстри и доплащане няма ли да е най-добре ?
Така ще се реши и въпроса с финансирането на общинските градини също.
Който иска частна+ някакво доплащане, който иска общинска на цената на ваучера и съответно с по големите групи деца .....
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.