Шпрехен зи инглиш, пор фавор
Ползите от владеенето на чужд език в днешно време са ясни. Въпросът е кога, как и къде детето ще го научи най-добре
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Тенденцията е хлапетата да учат и проговарят чужд език възможно най-рано. Това не е случайно, тъй като учените многократно доказаха, че мозъкът на новороденото се развива с изключително бързи темпове, а усвояването на език започва още с развитието на слуха в утробата. Така, че препоръчително е да се действа скоро след раждането, само че внимателно и с подходящи методи.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
26 коментара
Абе те децата български не знаят, те на английски ще ги учат!!! Само гледат как да ощавят кожата на амбициозните родители:(
Как и къде ще го научи най добре? Как къде, в чужбина, при мама и тати емигранти, разбира се. Въпросът е дали ще научи български, че като знам как наш'те обичат да се поамериканчват... Маниерите остават същите, но се бият в гърдите и викат "американ, американ". Пък си дошли в България с пари назаем. Абе... това е друга тема.
И аз така знам, че в детска възраст най-лесно се учи език, колкото по-рано се започне с изучаването му толкова по-добре, а и не пречи да се учи паралелно с българския, това, че детето изучава английски не означава, че ще изостане с българския.
До коментар [#1] от "Vassco":
Английския е абсолютна необходимост за всеки съвременен човек а не прищявка на амбициозни родители. Защото като отидете на интрвю за свестна работа, няма да ви питат колко имате по български. Но ще ви препитат на английски. Или още с документите ще ви поискат сертификат, точно както прилагате българска диплома.
И това е не само в България, свестна работа в Германия, Франция също не се намира без добър английски. А за Азия не коментираме въобще.
До коментар [#1] от "Vassco":
Всъщносст, изучаването на английски в наистина ранна възраст - 2-3 години допринася много за развитието и на българския на детето, а и за много други неща и цяластната му креативност.
Това пък, съвсем скоро започва да дава своите плодове и децата да виждат и през новия си прозорец към света нови знания.
Ползата е изключителна.
Ако за чужд език можем да платим на някой, то за родният български - не можем на никой! Нивото му, граматическата правилност и речитатив зависят от нас - родителите!
За съжаление наблюденията са ми, че съществува огромен дефицит, породен именно от родителите. Независимо дали живеят в България или зад граница. Има доста деца, които на 8-10 години все още не могат да четат. Да не говорим за правопис или многообразие на речевия запас. Виждайки такива деца не е нужно да се чудим дали знаят чужд език.
Поредната мода да се дават пари без особен смисъл. За английския - детските са на английски, интернет е на английски, отвсякъде английски - за какво давате пари за да научи едно стихотворение?
След 7-8 клас се учи език, преди това е загуба на време и пари.
Знаенето на чужд език е още един прозорец, за който и да е, без значение дете или възрастен.
rm-englihs-eslpo
И тъй като при децата ученето може да продължи дълги години, и да се натрупат изключително добри резултати, много актуална става подготовката и за възрастните. Те нямат разхоша на много години за учене.
Препоръчвам ето това- ефективно и безплатно.
http://dohodite.com/education-for-high-incomes/lea
Дете без английски език и компютърни познания (колкото по-дълбоки по-добре) вече е за никъде, просто няма бъдеще.
Всеки чужд език е "прозорец към света" и не се знае кога и къде ще ти потрябва. Английският разбира се е най-големият прозорец от всички поради всеобщото му използване. Не си представям какво бих правил ако не го знаех, както и още няколко на основно ниво.
Разбира се най-лесно се учи на място в съответната държава, но ако се говори в къщи също помага. Приятели живеещи в чужбина и говорещи в къщи на български, а в детска градина на английски/немски и т.н. децата на 7 години вече имат 2 перфектни майчини езика, от там нататък остава да се набляга и на правопис.
До коментар [#7] от "peppial":
Всъщност, език се учи до 3тата годинка. Натам става все по-трудно и неефективно. Интересно ми е твърдението за загуба на време и пари, което явно иде да покаже неефективност, на какво точно се дължи обаче?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.