Кога е време да поговорим за пари с децата си
Представители на финансови институции за това какво трябва да знаят децата за парите и какво прави финансовият сектор по темата
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Децата, които утре ще станат възрастни, вече мислят отвъд плащането с кредитна или дебитна карта. За тях мобилните портфейли и смарт устройствата за разплащане са реално настояще. Това е един от изводите на специално проучване за финансовите нагласи на населението, направено от IPSOS Research по поръчка на Mastercard. Докато стигнат до още по-модерните методи за разплащане обаче, бъдещите възрастни на България се нуждаят от добра финансова култура днес. Извън анкетите и числата остава фактът, че основната вина за това съвременните хлапета да не знаят цената на парите и положения за тях труд, да не са в състояние да водят собствен бюджет и да не умеят да пестят е както на родителите, така и на консуматорското ни общество, което още не отчита важността на финансовото ограмотяване на малките.
В последните години има раздвижване на финансовия пазар, който сам създава инициативи за обучение на децата и тийнейджърите. Разбира се, ролята на родителите остава водеща, тъй като всички навици, включително тези, свързани с менажиране на парите, се формират предимно в семейството. Как обаче да говорим с децата за пари, какво да направим, за да не ги превърнем в скъперници или прахосници, и най-важното - кога е подходящо да започнем разговора за това за какво, как и къде трябва да харчим? Когато става дума за икономика, дори и в домашен мащаб, добре е да говорят професионалистите. Затова зададохме три основни въпроса на няколко представители на финансови институции у нас - какво трябва да знаят децата за парите, кога да започне този разговор и какво прави финансовият сектор по въпроса.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.