Време е да избършем прахта от ските и сноубордовете и да се огледаме за интересни места за каране. И ако родните курорти са ни омръзнали, а Алпите ни изглеждат далече, се оказва, че има интересни и разнообразни места наблизо. За някои от тях е достатъчно да преминем само една граница и да си отделим няколко часа за път с кола. Резултатът може да се окаже много приятен за повечето скиори и бордисти, а като добавка към него да има балкански чар, че дори и местна екзотика.
Капаоник, Сърбия
"Скијачки центар Копаоник е еден од поголемите планински венци во Србија" - факт, с който сърбите хвалят своя най-голям и модерен зимен курорт. Той се намира в централната част на страната, в подножието на един от по-високите върхове на Сърбия – Панчичев връх (2017 м). Макар и курортът да не е разположен в особено висока планина, мащабите, с които се е разпрострял, съвсем не са за пренебрегване. Има около 55 км добре маркирани писти, както и общо 24 лифтове и влекове, сред които модерни съоръжения за по шест души с подгряване на седалките. Системите за изкуствен сняг компенсират ниското надморско равнище и сезонът е сравнително дълъг при по-студени зими. Заради разнообразието от писти, добрите условия, а вероятно и заради плескавиците в Копаоник могат да се срещнат все повече българи през последните години.
Три-четири пъти е бил там и един от по-популярните български скиори – Никола Чонгаров-Чонги. Той е най-добре представилият се роден състезател в алпийските дисциплини за периода 2012 - 2014 година и тренира усилено, за да стане първият българин, представял държавата ни на олимпиада в дисциплината ски крос. Интересно е, че това се случва не толкова заради пистите и съоръженията, а по-скоро заради балканския чар. Според скиора курортът създава много по-различно усещане от подобни места в Алпите например и е спокойно, лежерно място с приятни хора. Повечето писти в района са сравнително полегати и затова е подходящ и за абсолютно начинаещи скиори и бордисти. Препоръчва се и за семейства, които предпочитат по-спокойно и безопасно каране. Всички писти са маркирани и изгубването, дори при мъгла, според Чонги е почти невъзможно. Освен пистите има маркирани и около 12 км за крос-кънтри ски, както и сноуборд парк и детски център. Един от съветите на състезателя за всички, които тръгват към Копаоник, е да го направят с автомобил или да наемат такъв в района. Причината е, че много от хотелите се намират на 2 до 10 км разстояние от пистите. Другият съвет, разбира се, е да се опитат плескавиците – без тях "скијачите" не могат в Сърбия.
Разстояние от София: 290 км (~6 часа)
Надморска височина: от 1 057 до 2 017 мЦени: до 53 – 58 лв. за възрастни и 39 – 45 лв. за деца – целодневна лифт карта

Маврово, Македония
"Мистично и романтично, во прегратката на високите врвови на планината Кораб" - така в съседна Македония описват кратко, но пък лирично, Мавроро и ски център "Заре Лазаревски". Мястото се намира на 346 километра от София и до него може да се стигне с кола за около 5 часа и половина. Ски центърът, както повечето зимни курорти в бивша Югославия, е изграден в средата на 80-те години на XX век. Базата е овехтяла, но за сметка на това – добре планирана. Районът не е сред най-популярните за българите, но се оказва една от любимите зимни дестинации за повечето хора, които са го посетили поне веднъж. Сред тях е и Косьо Иванов, който, когато не се занимава с екокампании, кръстосва със ските снежни била или пък пише за преживяното в блога си marshruti.com.
Косьо прекарва няколко дни в Маврово през миналата зима, когато включва курорта в балканската си ски обиколка. Едно от нещата, които най-много му харесват там, са двата двуседалкови лифта, които, колкото и антични да изглеждат, извеждат до красиво плато с няколко близки връхчета и така се откриват много и приятни възможности за каране. Освен пистите, които са с обща дължина около 25 км, има и много опции за туринг ски (т.нар. пантене), както и за извънпистово (фрийрайд) каране. Пистите и въобще склоновете за спускане са къси, но са изцяло открити. Според Косьо те са подходящи за хора, които нямат големи претенции и опит, но биха опитали нещо ново. Едно от преимуществата на района е, че е сравнително безопасен, включително за извънпистови приключения. Това се дължи на факта, че склоновете не са стръмни и по тях трудно може да тръгне лавина. Недостатък е, че при мъгла има по-голяма опасност от загубване. Друг минус е, че планината Бистра не е особено висока и не може да се очаква много сняг при мека зима, както и дълъг сезон. Макар и да е един от най-популярните зимни курорти в Македония, Маврово е бюджетно място. В него има хотели с 4-5 звезди, но и прилични къщи за гости с нощувки по 10 евро. Храната също е на цени по-ниски от българските, но качеството й не отстъпва. Според Косьо освен карането в района задължително програмата трябва да включва хапване на "тавче-гравче" (боб в глинен съд) както и при възможност отбиване до другия македонски зимен бисер – Попова шапка, и Охридското езеро.
Разстояние от София: 346 км (~5,5 часа)
Надморска височина: от 1255 до 1860 мЦени: до 36 лв. за възрастни и 30 лв. за деца за целодневна карта

Фалакро, Гърция
"Най-северният ски център в Гърция с най-дълъг ски сезон" – така накратко в южната ни съседка описват северния си курорт. Макар и да свързваме Гърция повече с лято, отколкото със зима, случва се тя да изненадва с по-добри условия за ски дори от България. Тайната е във високата влажност и голямото количество валежи близо до морето. Другата е, че снежното удоволствие не трае дълго и трябва да се дебне внимателно. Фалакро не е място, където някой може да гарантира, че ще имате цяла седмица перфектни условия за ски, но пък е толкова близо до България и зимните ни курорти в Пирин и Родопите, че е много добра възможност за добавяне на малко разнообразие в програмата. Намира се на 4-5 часа път от София и на не повече от 2 от Банско. Близо е до град Драма в Гърция и Гоце Делчев в България. Планината, в която е ски центърът, е интересна като релеф, висока 2232 м и лесно достъпна, защото по нея се вие двулентов асфалтов път.
Един от скиорите, решили да я посетят през миналата зима, е Димитър Беров. Той е морски еколог, доброволец в Планинската спасителна служба, както и част от хората, преследващи снеговете заедно с Българска асоциация ски екстремен и свободен стил. Митко не попада на най-добрите условия за ски във Фалакро – кара главно в мъгла, но пък остава с много приятни впечатления от мястото, неговото спокойствие и липсата на суматоха по лифтовете. Според него в тази планина времето е спряло някъде през 90-те, а карането на ски е като в детството му на Витоша. Склоновете са широки и разлети, а условията – подходящи както за съвсем начинаещи (на долните влекове), така и за по-напреднали на няколкото червени писти. При добър снеговалеж по склоновете от горна станция на лифта има много възможности и за фрийрайд. Пистите са общо 21, като 5 от тях са препоръчани и за сноуборд. Има 2 седалкови лифта и няколко влека. Според еколога може да се каже, че планината е безопасна за каране. Най-рисковото място – огромната пропаст до горната станция на лифта, е обезопасено с дървена ограда. Като една от основните опасности в района на Фалакро той посочва мъглите – когато те паднат и има снеговалеж, релефът и пистите просто "изчезват" и курортът рязко става негоден за ски употреба. Друг проблем с Фалакро е, че не предлага много възможности за настаняване. Има само две хижи до долната станция на лифтовете и още една при горната. Малки хотели и къщи за гости има в близкото село Волак (Volakis). Въпреки че не изобилства от места за настаняване, Фалакро е прекрасно място при подходящо време според Митко. Друго преимущество според него е, че е със "скандално ниски цени" - дневната лифт карта струва около 10 евро през част от сезона. Трябва да се има предвид обаче, че курортът работи от четвъртък до неделя, така че преди да тръгнете натам, е добре да проверете каква е ситуацията.
Разстояние от София: 268 км (~4,5 часа)
Надморска височина: от 1620 до 2232 мЦени: около 20 - 30 лв. за възрастни (все още не са обявени актуални цени за сезона)

Синая, Румъния
"Перлата на Карпатите" – така румънците наричат един от любимите си зимни курорти. Градчето в полите на Карпатите е на 10 км южно от Трансилвания и на 120 км северно от Букурещ. То заедно с прилежащите села Бущен и Азуга има интересна, специфична архитектура и е заобиколено от красиви отвесни скали. Самата ски зона на Синая не е голяма, няма международно значение, но има голям чар. В последното напълно уверен е Александър Серафимов, който е един от българите, посещаващи района всяка зима през последните четири години. Той работи активно като туринг ски водач и казва, че е непоправимо запленен от балканските и кавказките страни. Основател е на "Клуб на пътешественика", а съвсем скоро ще бъде такъв и на първия ски туринг клуб у нас – името му е "Следи".
Всяка година Александър се връща в Синая, защото мястото е спокойно и предлага добри условия за зимни ски преходи. Зоната по думите му е много разнообразна и всички лифтове в нея са нови с изключение на една стара кабина. Има различни по трудност писти, като повечето са стръмни и се препоръчват за средно напреднали. От едната страна на Синая се открива равно плато, което пък става все по-популярно за сноу-кайт. Има и малка, но много достъпна и приятна фрийрайд зона, в която, разбира се, трябва да се навлиза само с подходящата екипировка и при познаване на терена и условията. За любимото зимно занимание на Сашо – туринг ските, Синая е изключително подходящо място, включително за начинаещи. В близост до зоната са и няколко ниски върха с лесен достъп със ски с "панти" и колани, а навътре в планината – значително по-дълги ски туринг маршрути, някои от които с интересни, технични спускания. Тези места са за напредналите в туринг ските и предлагат прекрасни карпатски панорами.
Района на Синая освен гледките разполага и с голямо разнообразие от възможности за отсядане. Те варират от стари соц хотели, през малки бутикови хотелчета, до вили и хостели. Любими на Александър обаче са къщите за гости, повечето от които строени от писатели, творци и интелектуалци и притежават интересна атмосфера. Цените за настаняване на повечето места са с около 10-15% по-високи от тези в България, но качеството на услугата си струва, а тези в заведенията са сходни на тукашните, като не се забелязва характерното за други курорти изкуствено "надуване" на сумите. Освен със зимните спортове Синая е известен и с едноименната царската резиденция (замъкът Пелеш). Построена е в края на XIX век и определено си струва да бъде посетена дори от най-върлите противници на културния туризъм.
Разстояние от София: 533 км (~8 часа)
Капацитет на съоръженията: 9864 души на час
Цени: 64 лв. за възрасти и 44 лв. за деца - целодневна картаSkiing the Balkans
Полезна информация за възможностите за извънпистово каране на територията на България е събрана в пътеводителя Skiing the Balkans. В него са включени 50 маршрута, таблици с параметри, много снимки и карти. Целта му е да запознае отблизо скиорите с практическите въпроси, касаещи достигането до красивите родни планини, върховете и маршрутите към тях. Засега изданието може да бъде намерено само на английски език. Автор на книгата е Димитър Димитров, а издател "Екс ко пъблишинг".Време е да избършем прахта от ските и сноубордовете и да се огледаме за интересни места за каране. И ако родните курорти са ни омръзнали, а Алпите ни изглеждат далече, се оказва, че има интересни и разнообразни места наблизо. За някои от тях е достатъчно да преминем само една граница и да си отделим няколко часа за път с кола. Резултатът може да се окаже много приятен за повечето скиори и бордисти, а като добавка към него да има балкански чар, че дори и местна екзотика.
4 коментара
Супер, но първото изречение е на... македонски,а не на сръбски...
Хаха толкова сте жалки и прозрачни. Всичко живо от тия държави се стича към Банско, същото което така силно ненавиждате и пропагандирате застоя му. Сега пък да сме били ходили в техните курорти на ски. Грантаджийски клоуни, и децата ви се смеят вече, откъде ли не взехте пари да плюете срещу родината си ...
До коментар [#1] от "Dessislava Dimitrova":
Напушените гранто-хипстъри едва ли правят разлика между сръбски и македонски ... Те са "граждани на света" и си го повтарят всеки ден, на английски с американска интонация ...
До коментар [#1] от "Dessislava Dimitrova":
Този текст е цитат от официалния уебсайт на курорта, не е наша интерпретация.