Професия: Инженер по роботика
За професията разказва Кирил Митов, инженер, предприемач, основател на "Акслес софтуер" и "Робопартанс груп"
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
И дори и да не си даваме ясна сметка, роботите отдавна са важна част от живота ни. Те ни помагат за мръсните, опасни и еднообразни задачи (не случайно думата робот идва от чешката дума robota, която означава работа, но и робски труд). Благодарение на тях можем да вършим много по-ефективно работата в минната индустрия, да правим космически или дълбокоокеански изследвания, да произвеждаме различни стоки и други машини. Те навлизат все повече и в ежедневието ни под формата на роботи за почистване на пода или косене на трева. Намират приложение и в хирургията, напр. нанороботите. Ударно напредва и работата в сферата на изкуствения интелект и хуманоидните роботи. През 2017 г. андроидът София дори получи гражданство в Саудитска Арабия, с което се превърна в първия хуманоиден робот с права на човек. И това май е само началото.Безспорно роботиката е една от сферите на бъдещето. Но да работиш в тази област не е лесно. Тя комбинира знания в сферата на техниката, машиностроенето, електроинженерството, информатиката, дизайна и т.н., т.е. това са и специалностите, към които да се насочите. Но и професиите, които могат да се изпълняват в сферата на роботиката, са разнообразни - инженер по роботика (който се занимава с разработката на робота на хартия, като впоследствие може да работи и по подобряването му или отстраняването на проблеми, като повече за тази професия ще научите от разказа на Кирил Митов по-долу), софтуерен разработчик (специалистът, който се занимава с програмирането и дизайна), техник (който се занимава с поддръжката), инженер търговец (който разбира от технологии, но има познания и в сферата на продажбите, така че да може убедително да обяснява спецификациите както на специалисти, така и на неспециалисти, за да реализира успешни продажби), оператор (който следи робота 24 ч., за да реагира при евентуален проблем) и т.н. А в бъдеще може да има и професии, които тепърва ще получават наименованието си.
Визитка
Кирил Митов е основател на софтуерната компания "Акслес софтуер" (Axles Software) и образователната организация "Робопартанс груп". Той е и инженер с опит в разработката на софтуер, роботи и устройства. Завършил е Техническия университет - София, където учи за инженер, както и EMBA програмата на Американския университет. За себе си казва, че силата му е в това с две ръце да разработи решение на технически проблем от нулата. С проекта си Училище по роботика Robopartans Кирил Митов има за цел да събуди и затвърди интереса на учениците към физика, информационни и комуникационни технологии, математика и като цяло технически науки. Днес то разполага с 10 академии в цялата страна и преподаватели и ученици от 61 държави, което го прави една от най-големите мрежи за обучение в сферата на роботикатаСтатиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
1 коментар
Роботиката е венеца на инженерството. Завърших точно това, много увлекателна материя. И много математика. Вълнова предавка може да се направи на много места, мотори Бог дал, електрониката и компютрите са стотинки, но това което движи желязото е частма математика. Плюс сензориката и обрабтоката, техническо зрение, ....
Както е казал философа, достаъчно развитата технология е неотличима от магията :-)
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.