Попътни ветрове и бури на икономическия хоризонт
България пропусна шанса да се настрои към много от предстоящите рискове и да започне да решава натрупаните структурни проблеми
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
В средата на ноември вече има доста прогнози от различни частни и публични институции, за всеки песимистичен, оптимистичен или реалистичен мениджърски вкус. Те образуват умерено позитивно ветрило от прогнози между 1.5% и 2.6% ръст на българското БВП, което не е прекалено разперено и става добра основа за всеки бизнес план за 2016 г. На фона на експресните данни за третото тримесечие на 2015 г. (2.9% ръст на БВП) прогнозите дори сочат забавяне. През последното тримесечие са предвидени огромни бюджетни разходи и спокойно растежът за тази година може да се окаже над 2.5%.
Това, върху което трябва да се обърне повече внимание обаче, са не толкова числата, а по-скоро тенденциите, които подклаждат този умерен оптимизъм, както и тези, които създават рискове той да се окаже прекомерен. А те са важни - ръстът може да е по-малък от очакванията и така планираната експанзия на нечий бизнес да се окаже неподплатена с достатъчно приходи. Но по-важното е, че може да предизвикат управляващите да вземат резки и непредвидими завои, способни да объркат и най-добрия план.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
2 коментара
Пропилените възможности са най-вече в това, че ляво- и дясноетатистките партии в държавите източно от Виена от няколко години насам правят глупост след глупост в икономиката. Почти не остана евтина държава в Европа, която да не изглежда крайно съмнителна на инвеститорите. На този фон, вместо да се присегнем и да си вземем своето, ние за пореден път се оцапахме в ключов исторически момент. Първо бяха БСП, Орешарски, Пеевски, днес са Петър Москов, Калфин, Горанов
Вероятно има и още един вид резерви - нали съществува потенциална възможност и за по-активно присъствие на български производители на новооткриващи се пазари - какъвто например може да се окаже Иран след вдигането на санкциите.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.