Саморегулиращият се свят на бъдещето
Как Big Data ще промени нашия живот и разбирането ни за него


Таха Ясери

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Един по-различен ирански физик

Сега обаче ще ви разкажем за един друг ирански физик. Неговото име е Таха Ясери и целта му не е да конструира оръжия за масово поразяване. Неговата идея е да анализира огромните масиви от информация в глобалната мрежа (т.нар. Big Data) и на базата на тях да промени качествено нашия живот.
Ясери завършва Факултета по физика в Техническия университет "Шариф", Техеран. След това се мести в Института по теоретична физика към Университета в Гьотинген, Германия, където защитава докторска степен на тема "Спонтанно формиране на модели в комплексни системи". Следващите две години иранският учен прекарва в Университета по технологии и икономика в Будапеща. Там се занимава с изследване на Wikipedia и по-специално със социо-физичните аспекти в общността от редактори, които работят за платформата. Разработката му е фокусирана върху конфликтите в глобалната онлайн енциклопедия и редакционните войни, които тя провокира. Анализирайки големи онлайн информационни масиви, Ясери също така се опитва да разбере динамиката на човешките взаимоотношения, сложността на езика и механизмите, които водят до по-голяма популярност.
В момента иранският учен работи за Интернет института към Оксфордския университет. Основният фокус на изследванията му са онлайн обществата, взаимоотношенията между гражданите и правителствата в глобалната мрежа и структурната еволюция на интернет. Той използва математически модели и анализи на данни, за да изучава количествено социалните системи.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
7 коментара
Big Data за Big Brother. "Смарт" бъдещето, само да не стане пак светло и прекрасно. Като всяка голяма възможност и тази крие множество заплахи.
Проблемът е, че когато човек или група хора се заемат да създават такива системи за саморегулиране то те ще преследват лична изгода от този продукт, следователно за да има полза за човечешкото общество ще трябва да има свободна конкуренция между неограничен брой подобни групи хора за да няма възможност нито една от тях да държи обществото в ръцете си, защото ако има такава възможност то тази група ще го направи заради възможните печалби. Няма случай в който досега една група хора да контролират даден ресурс еднолично и да не са се възползвали от това. Демократичното мислене не е възможно без конкуренция.
Too much wishful thinking, too little evidence. - това е big data засега.
Публикувано през m.capital.bg
Аз уважавам смелите хора, но да заявиш, че нищо не е останало неизследвано е прекалено смело, та чак глупаво.
А количеството редактирания на някоя статия в Wikipedia изобщо не могат да бъдат база за каквото и да било маркетингово проучване.
Иначе няма да се уморя да рекламирам това, което за мен е най-близкото до big data и вече дава резултат. Представям ви структурираните целеви социални платформи. Разликата с big data е, че при тях данните са събирани доброволно и с определена цел. Заради добрата структура данните са много по-чисти откъм шум и значително по-еднозначна за тълкуване. Предизвикателствата пред този подход са да бъдат мотивирани участниците да допринасят в платформата. 4
Ето някои примери, в които аз лично съм въвлечен по един или друг начин:
https://bulgaria.yrpri.org/ideas/top
http://www.citeulike.org/user/mapto/article/735965
http://cco.ko64eto.com/
Превъзнасянето на саморегулацията, като средство и цел към усъвършенстване в крайна сметка води на практика до манипулация с цел контрол и подчиняване.
Пример за това е религията, чиято цел е нравствено съвършенство и по-справедлив свят. Нима света е станал, поне малко по-справедлив от както религията е "на въоръжение"? Спорен въпрос! Според мен, само божествата се сменят, не и целта й – регулатор на между класовите съсловия.
"Най-общо казано, ако изобретяването на телескопа ни осигурява възможност да разберем какво е поведението на галактиките, а използването на микроскопа ни помага да открием лечение за много болести, през настоящия век Big Data ще ни позволи да разбираме много по-добре нашите социални системи."
Не съвсем, разработването на по-"мащабируеми" алгоритми ще ни позволява да разбираме социалните системи, Big Data са един вид само галактиките, чието поведение изследваме. Не че в момента не се работи по въпроса де, и сега има страхотни програми за стриймване на големи данни и мощни алгоритми за анализирането им, просто в бъдеще ще стават още по-страхотни. Big Data не са чак толкова абстрактно нещо, доста хора ги използват за съвсем практически задачи и в момента.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.