Детство мое
В търсене на алтернатива на традиционните детски градини интересът към различни видове педагогика като "Монтесори" и "Валдорф" расте


Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Спомняте ли си металното потракване на купички по обяд, строгите лелки и следобедния сън по команда? Ако сте прекарали част от детството си в държавна детска градина, вероятно в съзнанието ви има поне някой твърдо отпечатан спомен от дисциплината там.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
6 коментара
Въпросът е, как ще се финансират тези детски заведения? Ще има ли ваучерна система която ще позволява пренасочване на държавни/обществени средства към тези детски заведения (с доплащане от родителите ако е необходимо) или ще са изцяло частни? Ако е последното, то създаваме отново система за елита и за "останалите". Така или иначе държавата трябва да осигури поне една година предучилищно образование в детските градини, иначе учителите в първи клас ще са поставени пред огромни проблеми с дисциплина, език, общуване и т.н. предвид демографската структура на населението. Просто казано, не бихте искали времето ви да отива в коригиране липсата на домашен ред и дисциплина на едно дете оставяйки целия клас на самотек.
На съпругата ми дипломната и работа беше за Валдорфската педагогика.
Аз, като един прагматичен инженер, погледнах с недоверие към темата.
Оказа се, че съм сбъркал. Интересна е и има какво да се научи и вземе, дори и за традиционните детски градини.
До коментар [#2] от "Кирето":
ol/choosing/comparing-preschool-philosophies-monte ssori-waldorf-and-more/
Отлично, може би съпругата Ви ще е много полезен консултант за родители които решават къде да определят детето си. Системата Щайнер/Валдорф има определени особености и тип личност който развива (има и много критика предвид философията на създателя и, Р. Щайнер). Монтесори е с различна философия. Една кратка справка за съвременните философии е това направление може да бъде http://www.pbs.org/parents/education/going-to-scho
До коментар [#3] от "daskal1":
За съжаление след, като завърши не успя да си намери работа по специалността. Сега е в съвсем друга сфера, но от чисто любопитство, а и защото все още педагогиката и е "на сърце", продължава да се интересува от темата. Благодаря за линка, ще и го препоръчам.
П.П. Чета ти с интерес постовете, разумни и обосновани са.
Бъди здрав!
До коментар [#4] от "Кирето":
Благодаря. Болно ми е като наблюдавам как глупаво и безотговорно хабим най-ценния капитал на нацията - мислещите хора които се движат от идеи а не от "далавери". Здраве да е, "не се гаси туй що не гасне".
Дъщеря ми посещаваше Детска къща Монтесори. Невероятно е колко много научи не само за света, но и за отношенията с останалите. Мога само да сипя похвали, още повече на фона на шестте детски градини, които преди това опитахме. Горещо препоръчвам! Сега, в училищна възраст, с програмата на МОН, съм ужасена. Кой пише тези учебници- малоумни старци, изкукуригали научни работници?? Схоластично, отвлечено, скучно. А науката е толкова интересна...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.