Къде отиват българските ученици и студенти
Великобритания е предпочитаната държава за образование в чужбина
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Езикова или математическа гимназия? Частни уроци или школи? С оценка от матурата или с изпит? За мнозина тийнейджъри, на които предстои влизане в гимназия или университет, и за техните родители това са важните въпроси. Все по-често обаче се чува още един - в България или в чужбина?
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
12 коментара
богатите ходят да учат в Англия, бедните в Германия
И къде е "статистиката"? Табличка нещо, графика...?
То е хубаво да ходят да учат в чужбина, но е хубаво и да се прибират след това в България, а младите не искат. Проблемът е тук и сега, а не в тях!
[quote#3:"razlichen123"]но е хубаво и да се прибират след това в България,[/quote]
1. Великобритания = Англия + Шотландия + Уелс
2. "годишните такси са около 30 000 английски лири, евро или долара" - прецизността тук е зашеметяваща.. за лирите - 9000 лири е максималната годишна такса в Англия. В Шотландия е безплатно за граждани на ЕС.
3. В новина към БНТ пише следното (базирано на статистика на НСИ) - "Заедно с Германия и Австрия, Великобритания е в челната тройка на държавите, където учат най-много български студенти. Следват Холандия, Франция, Италия и Дания." С друго впечатление останах от статията на Капитал. А Швейцарските "пансионАТИ" не са в класацията, защото са в друга категория, разбира се, но силно се съмнявам интетесът към тях да е толкова силен, колкото статията намеква.
=> Не може цялата статия да е базирана на интервюта с представители на посреднически компании. Част от тяхното финансиране идва от страна на кандидат-студентите, но другата част идва от самите университети/пансионАТИ, при това в много от случаите това не са най-елитните университети, защото при тях има наплив от кандидат-студенти. С други думи, посредническите компании не са НПО и следователно не могат да се ползват като единствен източник. В противен случай, отбележете статията като реклама, моля.
Мдааа, усещането за реклама дразни, уж обективни статии, а всъщност рекламни, айде моля ви се, няма да си губим времето да ви четем :)
Да си пратиш тийнейджъра на 3000 км, от грижа за бъдещето му, изглежда някак като самоосвобождаване от ежедневна грижа, връзка и настояще.
До коментар [#7] от "dorko":
На вас може би ви изглежда така, защото не знаете какво е за един родител да се отдели от детето си. Навярно само можете да предполагате, но не разбирате какви усилия и средства костват на голяма част от родителите да издържат децата си, които следват в чужбина.
От друга страна, житейският опит, който децата натрупват, справяйки се сами в непозната обстановка, ще ги подготви много по-добре за живота, от колкото да стоят близо до родителите си и да бъдат лишени от възможността да разберат какво могат.
Казаното за Франция до голяма степен е вярно, даже е смекчено. Синът ми следва физика и споделя, че по основните предмети, изпитите успяват да си вземат едва 10-15%, останалите, на които въобще това е възможно разчитат да покрият необходимия брой точки чрез по-високи резултати по останалите предмети.
До коментар [#1] от "Meister Eckhart":
Има нещо вярно, но все пак, качеството на образованието в Германия е на ниво. Германия, за разлика от Великобритания, те учи и на самостоятелност, поради специфичната организация на университетите там. Също така и зависи за коя федерална провинция става въпрос- бившето ГДР и Северен Рейн–Вестфалия се предпочитат от по-малко състоятелните български студенти с оглед на по-ниските цени там или повечето възможности за работа. В южните провинции обаче процента на по-състоятелните е голям.
[quote#5:"Димитър Начев"]2. "годишните такси са около 30 000 английски лири, евро или долара" - прецизността тук е зашеметяваща.. за лирите - 9000 лири е максималната годишна такса в Англия.[/quote]
30 000 се има предвид пълен пансион + такса за СРЕДНО образование, не за университет
[quote#1:"Meister Eckhart"]богатите ходят да учат в Англия, бедните в Германия[/quote]
това категорично не е вярно, самият аз не съм от богато семейство, но завърших в Англия- познавам още поне 50-тина студента от различни крайща на Бг които направиха същото- като цяло не е толкова трудно, взимаш заем за таксите (с лихва 1%) който изплащаш чак след много години, и бачкаш нещо парт тайм
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.