Крачка напред за професионалното образование
Бизнесът в България все по-усърдно се включва в обучението на собствените си кадри


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Кристиан Кръстев завършва 12 клас в пловдивския механотехникум през 2009 г. По същото време в града отваря врати фабрика на германската компания за бяла техника "Либхер". Още от самото създаване фирмата изпитва недостиг на добре обучен технически персонал. Затова решава да създаде учебен център, който да подготвя така нужните оператори за скъпите и сложни машини в завода. Кристиан се оказва един от първите 60 кандидати за дванадесетте места в пилотната програма. След успешно едногодишно обучение, по време на което той разучава металообработка и работи с автоматизирани системи, като получава и заплащане за труда си, Кристиан става редови служител във фирмата. Пет години по-късно, през които младежът работи като фрезист и асистира за обученията в учебния център, той е назначен за обучител. Освен това следва висше образование по машиностроене в Хранително-вкусовия университет в Пловдив. Междувременно кандидатите за програмата на "Либхер" вече са около 900 и центърът към компанията обучава кадри и за околните заводи.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
3 коментара
Дуалното обучение ще е добър вариант за семейства с финансови затруднения да се разтоварят от издръжката на децата още на 15-16 годишна възраст. В Германия това е моментът, в който младежът става финансово независим и направо се изнася на квартира, но в нашите условия да кажем, че ще стигне поне за джобните.
Възприемането на сложна и мащабна система като дуалната е отнела столетия в Западна Европа и за нея са били полагани систематични усилия от страна на държавата. Същото според представители на бизнеса и образователния сектор трябва да се случи и в България
----
А така! А какво стана със системата на техникумите в България? Не може ли да се използва като начало?
"Освен това следва висше образование по машиностроене в Хранително-вкусовия университет в Пловдив."
Ето как в едно изречение могат да се илюстрират из основи недъзите на висшето ни образование.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.