Има ли наука в българските университети
Висшите училища, които инвестират в научни изследвания, са малко, но качеството им се повишава
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Научните изследвания не изглежда да са сред приоритетите на повечето български висши училища. Ако средствата от новата оперативна програма за образование и наука се инвестират ефективно, това има шанс да раздвижи университетските лаборатории, но засега мнозинството от учебните заведения са концентрирани най-вече върху привличането на повече студенти, а на преподавателите рядко им остава време да мислят за научната си кариера. Въпреки това има няколко български висши училища, които успяват да поддържат качество в научната си продукция, а според тазгодишното издание на рейтинговата система дори го повишават.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
10 коментара
Наука, в истинския смисъл на тази дума, изисква традиции, научни школи и адекватно финансиране. Нито едно от тези три основни условия за възвикване и упражняване на наука не присъстват не само в нашите университети, но и в институтите на БАН.
Absolutno neviarna statia. Tazi tsitiruemost ne e istinksa, te se tsitirat edin drug. Niama nauka tuk, vsicho e na zapad.
Sorry
БГ университети и наука !?!?! ха, ха. Студнтите излизат с НУЛЕВИ знания. Скоро преслушах сина на едни мои приятели, който беше завършил бакалавър по икономика ! Завалията не можа да ми каже нито едно име на преподавател ! Изборои само няколко предмета, които беше учил !
Spreading.
There, in
the glimmer,
while a
persuasive
thought tells
me the story
of a novel
seaside....
Francesco Sinibaldi
Не,няма. Или почти....
От научната дейност на университетите има нужда единствено ако се прилагат в практиката. В статията видях такива нещо само при ТУ-София.
По света производствените фирми използват университетите за развойна дейност, която не могат да правят сами... това единствения път за развитие на научна дейност в университетите, другото е безсмислена теория и цитиране един друг за писане на дисертации
Има много малко наброй научни статии от Български университети публикувани в специализарни списания с индекс >1
Съмняваме този брой статии за който споменавате дали е филтриран през критерия на тежест на списанието в което са публикувани.
Българското образование във всичките си форми експлоатира знанието като знание, но не се възползва от това и не произвежда знание, а само сертифицира за придобиване на необходимият капацитет знание. Огромен проблем, наследен от преди 10 ноември. Едно време наукатани е била продукт на шпионаж.
До коментар [#3] от "mwp31398530": Икономиката наука ли е изобщо?? Когато се говори за наука се има предвид физика, химия, биология. Или коктейл от тях. Всичко останало е ала-бала.
До коментар [#6] от "ywk50370410":
Е де, не е само ТУ! Забравяш ХТМУ, МГУ и Леснотехническия! Които са изцяло практически насочени!
До коментар [#7] от "redstar":
Да, но на работодателите не им трябват хора със знания, още по-малко пък хора с титли и дипломи, а хора с умения!! Именно затова ги интересува преди всичко и най-вече портфолиото на кандидата за работа! Тоест, какво е доказал, че може да прави добре!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.