Къде е качеството във висшето образование
Rейтинговата класация на висшите училища тази година даде лек повод за оптимизъм
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Не е лесно да намериш безспорно качество в българското висше образование. Много от университетите често са заплетени във вътрешни интриги, гонят по-голям брой студенти, но не и по-добро преподаване, разминават се с нуждите на икономиката и са загърбили научните изследвания. Има все пак висши училища и специалности в България, в които кандидат-студентите си заслужава да инвестират. Виждаме ги от рейтинговата класация на висшите училища, която тази година даде лек повод за оптимизъм. През последните години намаляват студентите в най-масовите специалности за сметка на тези в търсени от бизнеса и държавата направления. Регионални университети като Русенският, Тракийският и Бургаският обучават студенти по специалности, които отговарят на местните нужди, и много от завършилите остават да работят в областта, в която са завършили. Доходите на висшистите се повишават с малко, а безработицата сред тях спада.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
2 коментара
Чудя се как може да има хора, които да вярват в обективността на т.нар. "рейтингова система". Залязващия СУ, който дори и с двойки не може да запълни местата си, но пък за сметка на това горди, че са най-старият университет, нищо че студентите по Право и Журналистика в УНСС са в пъти по умни и кадърни. И то как да е, след като дори за Право в СУ ти трябва 3-ка, за да влезеш там. Изобщо не ми споменавайте, че било трудно влизането и т.н. Истината е, че СУ само името му го крепи, а да не забравяме и великите "традиции". Относно класацията, не е логично да се сравняват университети, където се плаща по няколко стотин лева и в такива, където таксата е по няколко хиляди лева. Също така не е обективно сравнението на една и съща специалност, където завършват 300 човека на година и в друг ВУЗ-по 3000 лв. Ясно е, че там където има по-малко завършващи, ще има и по-ниска безработица-елементарна Математика. Така че "Капитал" погледнете го и от другата гледна точка.
През миналата година обявените свободни места бяха с 20 000 повече от завършващите гимназия. Конкурсен изпит? Забрави!
Образованието е платена услуга. Така научават нещо само тези, които искат да научат.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.