След кризата - възможност
Кои са силите, които ще оформят пост-Тръмп и пост-COVID света


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Има години, които се открояват в историята. Обикновено обозначават край на война или начало на революция, които маркират преминаването от една глава към следващата. 2020 г. няма да бъде изключение. Поражението на Доналд Тръмп бележи края на едно от най-разделящите и вредни правителства в американската история. Случващата се веднъж на век пандемия създава възможност за толкова драматична икономическа и социална пренастройка, колкото по време на Прогресивната ера. Големият въпрос за 2021 г. е дали политиците ще се окажат достатъчно смели да я сграбчат.
COVID-19 не просто свали на колене глобалната икономика. Той промени траекторията на трите големи сили, които формират модерния свят. Глобализацията бе пресечена. Дигиталната революция бе радикално ускорена. А геополитическото съперничество между САЩ и Китай бе засилено. В същото време пандемията влоши един от големите съвременни бичове - неравенството. И с демонстрацията на цената на това да си неподготвен за малко вероятно, но силно въздействащо бедствие фокусира вниманието върху неизбежното и дори още по-силно въздействащо бедствие на идващия век - климатичните промени. Всичко това означава, че няма връщане към пред-COVID света.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
4 коментара
След кризата - възможност ...за още по голяма !!!
Статията изпуска нещо важно - никой сериозен икономист не вярва на макроикономическите данни, които излизат от Китай. За другото са прави - западният свят не успява да произведе модерни, амбициозни и решителни лидери. Търси се повече консенсус, в момент, когато светът безвъзвратно се променя.
Макрон се опита да направи по-резки движения и Жълтите жилетки сякаш прекършиха всякакъв устрем у него.
Преоптимистично. Въпреки идването на Байдън, кризисът в САЩ не е свършил и предстои само да се задълбочава. Защото е причинен от самата политическа система на САЩ и идеологията на неолибералната демокрация. Щатите влизат в период на нестабилност и без преустройство на политическата си система няма да излязат от него. Но елитът им не го иска.
Специалистите от „The Economist” са със съгласие със свои учители и колеги, които пренебрегват прилаганото неправилно емитиране на пари. При запазване на грешната употреба на пари, колкото по-пълно се изпълняват препоръките на специалистите от „The Economist” за държавно управление, толкова по-много са възникващите щети. Държавата е със заплаха за рецесия и катастрофална криза.
За съответна държава, само при подобрено емитиране на пари е възможен устойчив просперитет.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.