Газова пленница на Русия
От 2021 г. България трябваше да скъса зависимостта си от руския газ. Това няма да се случи
Научавайте най-важното от сектор енергетика през изминалата седмица
От началото на 2021 г. България трябваше да скъса зависимостта си от доставките на руски газ и да отвори пазара си за различни други доставчици. Този процес се подготвяше от над 10 години - с обявяването на проектите за междусистемни газови връзки със съседните страни, с подписването на договорите с Азербайджан за каспийски газ, със създаването на газова борса и възможността за т.нар. виртуални сделки, при които не са нужни физически тръби. Това обаче няма да се случи.
Благодарение на систематичните действия на българското правителство в услуга на Москва зависимостта на страната от Русия не само няма да намалее след Нова година, а дори ще се засили, макар и непряко. Руският газ във вътрешното потребление може да намалее като обеми, но контролът върху входно-изходните транзитни газови трасета вече е завзет за години напред от "Газпром". И няма никакво място за свободната конкуренция.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
5 коментара
Братята американци ще ни освободят , продавайки ни шистов газ на двойна цена ...
До коментар [#1] от "SS":
Да след като преди70 г ни поробиха съветските окупатори та даже и паметниците им още стоят/ разбира се с разрешение тогава на Англия и Америка/та редно е да се чувстват виновни,ама трябва да си прогоним от управлението всички чужди агенти и да изпълняваме само интересите на нацията и на обединена Европа сами виждате какви продажни демагози ни управляват
Отдавна не чета Ивайло Ст. Направих го заради #2.
Да, за Капитал може и да минава за "икономически и енергиен редактор", видимо е и единствения им писач по темите, но само в Капитал може да се види с претенции за експертен икономически текст без цифри!
В съчиненията на г-на никога не е имало - и горе няма - една-единствена цифра: нито съпоставка на цени на газ, нито възможности за доставки, нито потребление, нито възможен газов микс, нито какви са транзитните такси, нито каква е националната енергийна стратегия и пр. неща, които тук са заменени просто със заклинания.
Мисля, че е по-подходящо г-нът просто да бъде обявен за "икономически и енергиен" Кашпировски в Капитал. Просто защото изобщо не се старае заклинанията му да звучат убедително. Единственото е да са в отзивчиви на поръчката.
Всъщност потвържденията за въздействието на магиите му ги има из форума: емблематичният #2 сигурно не се къпе, защото водата му се топли с руски газ...
Това е и целта на местния Кашпировски - иригация на ленивото дебело мисловно черво на десния читател. Всички сме виждали какво изтича в подлогата след това: # 2...
Защото кой в БГ роптае срещу руския газ?
Промишлеността?
Не.
Битовите потребители?
Не.
Роптаят:
а) партията на Цецо Цв;
б) партията на Хр.Иванов;
в) изданията на Ива Прокопиев.
Какво е общото помежду им?
а ) На различни етапи слугинството им на режима на Борисов
б) Задокеанското финансиране.
С прости и неуки пропагандатори повторението на съветския крах е 100% сигурно.
До коментар [#1] от "SS":
Свърши това с шистовия добив. Байдън оня ден им го затвори. Щото петролните щати по традиция са републикански, та затова са наказани.
Европа няма реална алтернатива на руския газ, каквото и да пишат тук.
Бих искал да заявя, че мнението което изразявам е мое лично, а не на компанията с която имам трудови отношения. В България все още продължаваме да мислим, че търговията с природен газ, продължава да се основава на дългосрочни договори с производители от Русия, Азербайджан, САЩ, Катар и други страни. Тези договори основно се сключват от Булгаргаз и има държавна подкрета под една или друга форма. Аз не отричам че това е така, но българският пазар на природен газ се отвори и има много повече възможности, от преди 3 години. Основният и водещ фактор както за търговците на газ, така и за крайните клиенти на газ е цената. Цената е основен фактор и за компаните производители на газ, транспортиран било чрез LNG или чрез газопровод. Очертава се тенденция при ценообразуването на газ в Европа това да е преобладаващо индекса TTF, разбира се има и останали дългосрочни договори на нефтена компонента и други индекси, но по принцип ценообразуването в Европа преминава основно на краткосрочна база, т.н. спот цени. Да, съгласен съм с автора, че свободните капацитети на вход и изход на преносните газопроводи играят много важна роля в търговията с газ. Това, което не ми допада е поредното твърдение, че може да се купи газ от LNG терминал в Гърция от производители от САЩ и да се продаде в Украйна по Трансбалканския газопровод. По принцип това е възможно и сега, бившата тръба Кардам/Негру Вода 1 (газопроводът, през който се пренасяше газ от Украйна за България) е свободна и има капацитет, но икономически е необосновано, заради стойността на транспорта. Ако купите газ на гръцко VTP и искате да го продадете в Украйна, трябва да платите за транспорт: изход Гърция/вход България, изход България/вход Румъния, изход Румъния/вход Украйна, изход Украйна/вход Молдова, изход Молдова/вход Украйна. Това са капацитети и транспортни компоненти дължими на съответните газопреносни оператори. В зависимост от това дали става дума за годишни, тримесечни, месечни или дневни доставки разходите са различни, но няма да са под 8 евро/MWh. Ако вие купите газ на гръцко VTP на цена 19 евро, то цената до Украйна в най-добрия случай ви е 27 евро, без да включвате печалбата на търговците. На украйнците им излиза по-евтино да си купят газа от Унгария, Полша и другите страни от Централна Европа. Подобна е сметката ако ние искаме да купим газ от Украйна и да го продадем в България. Всичко е въпрос на цена, ако цената в България е по-евтина от цената в Румъния с включени капацитети, то търговците ще купуват газ от България и ще го продават в Румъния и обратно. Благодарение на възможностите за реверсивен поток, дори и виртуален между България, Румъния и Гърция възможностите за търговия се увеличиха значително. Скоро ще има такава възможност и с Турция и Сърбия.
Търговската политика на Булгаргаз е отговорност на ръководството им, но както споменах по-горе има много възможности ако Булгаргаз има излишък на газ и те трябва да се възползват от тях, още повече че според тях имат най-конкурентната цена в региона. Само да спомена има съмнения, че Булгаргаз отскоро присъства на електронната платформа на ГХБ на сегменти WD и DA, но не търгува с повечето търговци на газ и предлага значително по-високи цени, спрямо цените на който продава на крайни клиенти в страната.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.