Все още претендент
Администрацията на Байдън ще се опита да се боксира умно срещу Китай


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
От четири години насам официалните лица в Китай се оплакват, че президентът на САЩ Доналд Тръмп е непредвидим хулиган, който в някои моменти се води от собствените си себични интереси, а в други - от съветниците си, които мразят Китайската комунистическа партия. Изтекла дипломатична нота дори цитира лидера на партията да се оплаква на свои европейски посетители, че връзките с Америка приличат на "боксов мач без правила". Екипът около следващия президент Джо Байдън иска в мача едновременно да се появят повече ред и по-малко идеологически спънки, но същевременно и да стане по-голямо предизвикателство за Китай. Подобно на планирането на завръщане на шампион в тежка категорията, идващата администрация на демократите иска да види по-стегната и умна Америка, която да прецени битката с Китай внимателно, да тренира усилено и да спечели.
Предпазливият Китай ще се опита да намали напрежението, но едва ли питае илюзии, че идва пълен рестарт на връзките между двете страни. Няма да има връщане към дните преди 2016 г., когато американските президенти и от двете партии твърдяха, че работата с Китай може да доведе до отваряне на икономиката на страната - и дори нейното общество - към света. Вместо това Байдън ще тръгне към друг тип критика спрямо Доналд Тръмп - че в постоянното замахване към Китай в ерата на Си той не е успял да нанесе решителни удари.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
2 коментара
Аз си мисля, че митата никога не са имали икономическа насоченост, а военна и гео-стратегическа. Едва ли някой високопоставен американец си мисли, че може да реши проблема на търговското салдо чрез мита срещу Китай. Ефектът е явен още от началото - вноса се мести извън Китай, с бавни темпове. Но производството си остава извън САЩ.
Тъй като производството се мести предимно в съседни на Китай държави, смятам че митата са точно с тази цел - да подсилят съседите на Китай икономически. Едва ли е случайно, че този процес започна точно покрай експанзията на китайските амбиции в региона.
Естествено, целта може да не бъде постигната изобщо. Въпреки всичко трябва да си некомпетентен, че да бориш отрицателно търговско салдо с мита в XXI. век.
И нещо друго - поради спецификите на революционната война в Китай, довела комунистите на власт, не може да се говори за "независимост" на Тайван.
Тайван е напълно независим и автономен фактически. Проблемът е, че и двете управляващи партии (CPC и KMT) претендират, че са легитимната власт за цялата китайска територия. Елементарната логика сочи, че ако Тайван обяви независимост, властта им на практика се отказва от претенциите си към териториален Китай.
Едва ли това ще стане някога. По-скоро Китай ще изчака удобен външнополитически момент да узурпира и тази територия, както направиха руснаците с Крим.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.