Между вируса и вота

Битка за съживяването на икономиките и за защитата на демокрацията

За лидерите на Латинска Америка 2021 г. ще бъде фокусирана върху направляването на икономическото възстановяване, докато се опитват да предотвратят дългови кризи и да убедят своите съграждани, че демокрацията все още може да води до резултати. Какви са перспективите в региона?

Населението е опустошено от COVID-19 въпреки дългия локдаун и много страни може да са добили известна степен на "стаден имунитет". Но социо-икономическите последици от пандемията ще останат - след като икономиките се свиха с около 8% през 2020 г., Латинска Америка ще има 40 млн. "нови бедни", което означава, че поне един на трима души живее в бедност. Неудовлетвореността ще се прояви в улични протести (наблюдавайте особено Аржентина и Колумбия) и в опасност от популистки победи на изборите. Армиите могат да бъдат повикани, за да изиграят по-важна роля в налагането на реда и в подкрепата на правителствата, макар че много от военните няма да са склонни. Дори и така демокрацията, която преобладава в региона от 80-те години на миналия век насам, може да поддаде на някои места. В това отношения наблюдавайте авторитарния президент на Ел Салвадор Наиб Букеле.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

Все още няма коментари
Нов коментар

Още от Капитал