

Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Има голяма вероятност цифровият юан да влезе в обращение през 2021 г. Това е дебют, който първоначално ще има малък ефект, но с течение на времето може да промени начина, по който централните банки провеждат паричните си политики. Китайската народна банка подаде повече от 100 заявки за патент за дигитална валута и проведе редица изпитания, пускайки e-юана в употреба в няколко града и в няколко приложения. Досега експериментите протичаха гладко и скоро хората ще имат възможност да изтеглят подготвен от правителството цифров портфейл. За разлика от търговските цифрови портфейли като WeChat Pay и Alipay официалната версия ще бъде еквивалентна на сметка в централната банка със същата тежест като парите в брой.
За милионите, които вече ползват смартфон вместо дебитна карта, това ще е като още едно приложение за разплащане. И все пак някои говорят за цифровата валута като за революционен продукт, който може да доведе до проблеми за банките, тъй като хората ще теглят пари от спестовни сметки и ще ги слагат директно в своите ултрасигурни официални електронни портфейли. Нещо повече, ако дигиталната валута някога изцяло замени паричните средства, на теория централните банки биха получили три нови правомощия: да намалят основните лихви под нулата без особени трудности; да отпускат пари в брой директно на най-нуждаещите се и да разбират по-точно кой има пари и как ги харчи.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
7 коментара
И по какво хората в едно общество с дигитална валута ще се отличават от робите в един робовладелски строй? Ще притежават толкова, колкото им отпусне господарят и няма да могат да си купят една вода без неговото разрешение. Ще започнет пак да купуват сребро и злато и ще ги държим в гърнета..... Само че, този път господарят ще знае какво и колко точно са си купили.
Още дълго ще си разчитам на добрия стар кеш ! Па не дай боже ядрен конфликт , където освен биологичните единици (да се надяваме не всички ) - EMP ще бастиса и всичко виртуално ...
Цифровият юан е поредният китайски удар срещу все по-несигурния долар и е най-сериозният претендент за нова световна резервна валута. Все пак зад него стои единствената възходяща, отглеждана с десетилетия от САЩ, икономика в света.
Хегемонът отгледа своя гробокопач, а и сега съвсем се разводни, разпръсквайки ресурсите си в расовата, идеологическата и джендърската теми и дерайлира окончателно. Уви, чужда на нашите цивилизационни устои цивилизация ще ръководи света през следващите столетия. Благодарение и на американските сбърканяци.
Napoleon Bonaparte warned the world about China when he said, “China is a sleeping giant, let her sleep, for when she wakes, she will shake the world.”
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.